14,31 tys. l krwi – tyle od stycznia do końca maja oddali w tym roku honorowi dawcy krwi w województwie świętokrzyskim. To o niemal 600 l mniej niż w 2019 roku.
Dziś (wtorek, 14 czerwca) przypada Światowy Dzień Honorowego Dawcy Krwi. Ustanowiony został przez Światową Organizację Zdrowia w dniu urodzin austriackiego immunologa i laureata Nagrody Nobla, Karla Landsteinera, za odkrycie grup krwi.
Ten dzień ma podnosić świadomość w zakresie potrzeby oddawania krwi i jej składników, podkreślić kluczowy wkład Honorowych Dawców Krwi oraz wspierać działalność związaną z promocją i edukacją w zakresie honorowego krwiodawstwa – informuje Jerzy Stalmasiński, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach.
– Na terenie naszego regionu dysponujemy bazą około 17 tys. honorowych dawców krwi. Nie jest to liczba imponująca. Ludzie ci charakteryzują się ogromną empatią i zrozumieniem potrzeb drugiego człowieka. Wyjście naprzeciw osobie chorej, potrzebującej pomocy, jest najwyższym dobrem, jakie jedna osoba może świadczyć dla bliźniego – mówi dyrektor.
Centrum krwiodawstwa cały czas stara się pozyskiwać nowych honorowych dawców krwi.
– Staramy się również za pomocą anteny Radia Kielce edukować społeczeństwo o konieczności oddawania krwi. Krew nie jest potrzebna centrum krwiodawstwa, a choremu. Krew pozyskujemy również przy pomocy naszej letniej akcji „Krew darem życia”, którą prowadzimy już od wielu lat – dodaje Jerzy Stalmasiński.
Po oddaniu krwi, honorowemu dawcy należą się dwa dni wolnego od pracy, czyli sam dzień oddania tego leku oraz dzień następny. Krwiodawca otrzymuje również od centrum krwiodawstwa ekwiwalent kaloryczny w postaci 4,5 tys. kalorii, tj. 9 czekolad.
Światowy Dzień Honorowego Dawcy Krwi pojawił się w kalendarzu w 2004 roku z inicjatywy Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, wspartej przez dwie inne wiodące organizacje, czyli Międzynarodową Federację Organizacji Krwiodawców oraz Międzynarodowe Towarzystwo Transfuzjologiczne.