W Polsce spada liczba kradzieży samochodów. Także w dużych aglomeracjach. Najczęściej są kradzione auta drogie. Czy w Polsce doczekamy momentu, w którym nie będziemy zamykać samochodu?
Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest wtorek, 14 czerwca, 165 dzień roku.
Do końca roku pozostało 200
Wschód słońca w Kielcach: 04:27
Zachód słońca w Kielcach: 20:49
Dzień trwa 16 godzin i 21 minut i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 2 minuty.
Imieniny obchodzą: Eliza, Metody, Walery oraz Alojzy, Anastazy, Digna, Elizeusz, Feliks, Justyn, Konstancja, Marcjan, Michał, Myślibor, Ninogniew, Rufin, Ryszard
*****
Przysłowie na dziś:
„Nie trzeba w czerwcu o deszcz prosić, przyjdzie jak zaczniemy kosić”
*****
Nietypowe święta:
Światowy Dzień Krwiodawstwa
Międzynarodowy Dzień Kąpieli
Dzień Dziennikarza Obywatelskiego
Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady
*****
WTOREK, 14 CZERWCA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1331 r. – CHĘCINY: na zamku w Chęcinach zakończył się trwający od 26 maja ogólnopolski wiec zwołany przez króla Władysława Łokietka, uważany za początek polskiego parlamentaryzmu.
1943 r. – POGŁODÓW powiat konecki: Niemiecki oddział w którego składzie znajdowała się m.in. 3 kompania I samodzielnego zmotoryzowanego batalionu żandarmerii dowodzony przez SS-Hauptscharführera Wolfganga Rehna zamordował 18 mieszkańców wioski
WTOREK, 14 CZERWCA: W POLSCE
1748 r. – kapitulacja konfederatów barskich pod wodzą Kazimierza Pułaskiego przed wojskami rosyjskimi w warownym klasztorze karmelitów bosych w Berdyczowie.
1940 r. – do niemieckiego obozu KL Auschwitz przybył pierwszy transport 728 więźniów politycznych (głównie Polaków) pochodzących z okolic Tarnowa.
WTOREK, 14 CZERWCA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
# # #
Dziś rano prezydent Andrzej Duda włączy się w akcję oddawania krwi z okazji Światowego Dnia Krwiodawcy.
Światowy Dzień Krwiodawcy został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Obchodzony jest na pamiątkę urodzin Karla Landsteinera 14 czerwca 1868 r. W 1901 roku Landsteiner odkrył grupy krwi, za co w roku 1930 otrzymał nagrodę Nobla.
# # #
Rząd na dzisiejszym posiedzeniu zajmie się m.in. założeniami projektu budżetu państwa na rok 2023 oraz projektem nowelizacji ustawy o finansach publicznych i Prawa o ochronie środowiska.
W porządku obrad jest też projekt propozycji średniorocznych wskaźników wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na przyszły rok oraz informacja o prognozowanych wielkościach makroekonomicznych stanowiących podstawę do opracowania projektu ustawy budżetowej na rok 2023.
W planie obrad jest też m.in. nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji, nowela ustawy o Polskiej Organizacji Turystycznej oraz ustawy o grach hazardowych, a także projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie „Strategii produktywności 2030”.
# # #
Obchody 82. rocznicy pierwszej deportacji polskich więźniów do niemieckiego obozu Auschwitz odbędą się we wtorek w Oświęcimiu i Harmężach. 14 czerwca przypada w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.
Uroczystości zainauguruje uroczystość przy bloku 11 w Miejscu Pamięci Auschwitz. Po niej uczestnicy złożą hołd ofiarom przed Ścianą Straceń. Kwiaty zostaną złożone także pod tablicą upamiętniającą więźniów pierwszego transportu, która znajduje się na budynku Małopolskiej Uczelni Państwowej. Uroczystości zwieńczy msza św. w franciszkańskim Centrum św. Maksymiliana w podoświęcimskich Harmężach.
Patronat nad uroczystościami roztoczył prezydent RP Andrzej Duda.
14 czerwca Niemcy przywieźli do tworzonego obozu Auschwitz 728 Polaków z więzienia w Tarnowie. Ten dzień jest uważany za początek istnienia obozu, który został utworzony z myślą, by więzić w nim Polaków. Niemcy deportowali tam ok. 150 tys. naszych rodaków. Ok. 70 tys. straciło w obozie życie. Auschwitz stał się później miejscem masowej zagłady Żydów. Ginęli w nim także Romowie i jeńcy sowieccy. Zgładzono tu około 1,1 mln ludzi.