Członkowie Stowarzyszenia Rodzin i Sympatyków 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów, a także przedstawiciele służb mundurowych, grup rekonstrukcyjnych, świętokrzyscy parlamentarzyści i władze miasta – wspólnie uczcili dziś obchody święta pułku. Uroczystości miały wyjątkowy charakter z uwagi na przypadającą w tym roku setną rocznicę przybycia pułku do Kielce.
Prezes Stowarzyszenia Rodzin i Sympatyków 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów, Danuta Żbikowska nie kryła radość z faktu, że historyczna jednostka odzyskuje należne jej miejsce w pamięci i świadomości mieszkańców Kielc i regionu.
– Przez kilkanaście lat 2. PALL był zapomniany. Zapomnieniu uległa także działalność jednostki w okresie międzywojennym i to, co związani z nim ludzi zrobili dla tej części miasta. To się jednak zmieniło dzięki zaangażowaniu władz, służb mundurowych, a także Radia Kielce, które jako pierwsze podjęło temat historii pułku – podkreśliła.
– Historia pułku nie tylko potwierdza słowa, że Kielce to miasto Legionów. To też symbol dziejów oręża polskiego okresu, formowania się II Rzeczypospolitej i walk toczonych przez Polaków w czasie II wojny światowej – mówił wiceminister spraw zagranicznych, Piotr Wawrzyk.
– Począwszy od wojny polsko-bolszewickiej, przez odbudowę kraju, 2. PALL był częścią społeczności lokalnej w okresie międzywojennym. Znaczący jest także symbolizm tragicznych losów żołnierzy przynależących do tego pułku podczas II wojny światowej, którzy już od kampanii wrześniowej toczyli liczne boje, włącznie z obroną twierdzy Modlin, czy częściową obroną Warszawy, by następnie trafić do niemieckich obozów koncentracyjnych i sowieckich łagrów – Charkowa i Katynia. Ta droga to symboliczny los polskiego żołnierza, który w tym przypadku wywodził się z Kielc i w Kielcach służył. To część nie tylko historii naszego regionu, ale też historii całej Polski – zauważył Piotr Wawrzyk.
Wiceminister sportu i turystyki, Anna Krupka, również jest zdania, że pułk w bezpośredni sposób wpłynął na rozwój Kielc.
– To jak Kielce wyglądały w okresie międzywojennym w dużej mierze zawdzięczamy właśnie tym ludziom. Żołnierze tego pułku mieszkając w Kielcach przenosili tu swoje wartości, a także kształtowali „kręgosłup moralny” kielczan w tym okresie. Ponadto, pułk w czasie wojny wsławił się w walkach w pobliżu miejscowości Zapolice. Dlatego ważne jest, by miasto Legionów pamiętało o Legionach. Z kolei do nas należy przenoszenie pamięci o 2. PALL na kolejne pokolenia – mówiła Anna Krupka.
– 2. Pułk Artylerii Lekkiej Legionów na trwałe wpisał się w historię naszego miasta – zaznaczył senator Krzysztof Słoń.
– Tu żyli żołnierze oraz ich rodziny. Oni tworzyli Kielce międzywojnia. Nadawali ton wszystkiemu, co w tamtym czasie w tym miejscu się działo. To, że właśnie w tym miejscu zlokalizowane są koszary policji i innych jednostek, a w najbliższym czasie powstanie na tym terenie ogólnopolski ośrodek szkoleniowy Państwowej Straży Pożarnej także jest elementem pamięci o 2. PALL, jednostce zasłużonej nie tylko dla Kielc, ale też w walce o niepodległość naszej ojczyzny – powiedział parlamentarzysta.
– Jest to jedno z wielu miejsc, które świadczą o bohaterstwie żołnierzy stacjonujących bądź pochodzących z Kielc – dodał zastępca prezydenta miasta, Marcin Chłodnicki.
– Dzisiejsza uroczystość pokazała, że pamięć o 2. PALL jest nadal kultywowana z należytym szacunkiem. Zwłaszcza w kontekście tego, jak bardzo ważna współcześnie jest służba wojskowa, bohaterstwo i patriotyzm. To właśnie ci ludzi, o których tu dziś przypominamy mogą być stawiani za wzór tego jak należy postępować i jakimi kierować się wartościami – mówił.
Po odczytaniu apelu poległych oraz oddaniu hołdu oficerom, uczestnicy uroczystości przemaszerowali przed tablice pamiątkowe na terenie Wydziału Zaopatrzenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. Zwieńczeniem uroczystości był piknik artyleryjski.
Historia 2 PALL
2 Pułk Artylerii Lekkiej Legionów nawiązywał do tradycji artylerii polskiej z czasów Powstania Listopadowego i zbrojnych zrywów narodowych, a także walk Legionów Polskich w latach 1914-1917. Za datę jego powstania przyjmuje się 12 czerwca 1919 roku, kiedy nastąpiło połączenie 7. i 10. Pułku Artylerii Polowej i została nadana mu nowa, wspólna nazwa: 2 Pułk Artylerii Lekkiej Legionów. Dzień 12 czerwca został jednocześnie ustanowiony Świętem Pułku.
2 PALL przybył do Kielc 21 kwietnia 1922 roku, do Starych Koszar tzw. Fijałkowskiego (dziś teren przy ulicy Wrzosowej, gdzie znajduje się pamiątkowa tablica). Od tamtego czasu do sierpnia 1922 roku zaczął się nabór żołnierzy z ziemi świętokrzyskiej. W okresie pokoju stan etatowy wynosił 822 żołnierzy, w tym 53 zawodowych, ponad 660 szeregowych oraz 445 koni (242 pociągowe).
Stacjonował w kieleckich koszarach (najpierw przy ulicy Wrzosowej a następnie na Stadionie) i przyczyniał się, w czasie pokoju, do uczczenia wielu uroczystości państwowych i kościelnych, natomiast od dnia wybuchu II wojny światowej jego żołnierze brali czynny udział w walkach na wielu frontach.