Przed Wojewódzkim Domem Kultury w Kielcach odbył się koncert laureatów 46. Buskich Spotkań z Folklorem. Na scenie zaprezentowali się najlepsi artyści oraz zespoły ludowe z regionu świętokrzyskiego.
Michał Stachurski, muzyk Wojewódzkiego Domu Kultury, zaznacza, że w tegorocznej edycji konkursu wzięło udział około 130 zespołów oraz artystów z całego województwa świętokrzyskiego.
– Były to zespoły pieśni i tańca, kapele ludowe, zespoły śpiewacze, a także soliści, instrumentaliści oraz soliści-śpiewacy. Podczas finału w Busko-Zdroju zaprezentowało się 70 wykonawców. Z kolei dzisiaj na scenie przed WDK w Kielcach wystąpiło 19 laureatów. Warto zaznaczyć, że Grand Prix imienia Piotra Gana zdobyła kapela, która wielokrotnie uzyskiwała to wyróżnienie, czyli Kapela „Działoszacy” Adama Kocerby z miejscowości Działoszyce – mówił.
Podczas koncertu wręczono dwie nagrody główne ufundowane przez Radio Kielce.
Odbierający nagrodę Gran Prix im. Piotra Gana, Adam Kocerba, zaznaczył, że zdobycie wyróżnienia przez zespół „Działoszacy” nie było wcale takie pewne.
– Zawsze jest jakaś konkurencja. Jednak wszyscy członkowie zespołu, który działa od 34 lat, za każdym razem wkładają dużo pracy w nasze występy. Przede wszystkim stawiamy na stary, wyszukany i nieograny repertuar. Ponadto gramy na dawnych, współcześnie niespotykanych już instrumentach. Ja np. gram na trzyrzędowej harmonii polskiej. W naszym składzie mamy także klarnet, trąbkę skrzydłówkę, stare skrzypce czy kontrabas. Są to w dużej mierze instrumenty pochodzące jeszcze z początku ubiegłego wieku. Wszystko to w połączeniu z odpowiednią aranżacją utworów jak widać zyskuje uznanie jury. A warto zaznaczyć, że tę nagrodę otrzymaliśmy po raz dziewiąty – podkreślił.
Z kolei uhonorowana nagrodą im. Haliny Szelestowej, Marianna Śmiłowska z miejscowości Marzysz powiedziała, że to już czwarte tego typu wyróżnienie, które otrzymała.
– Bardzo się cieszę z tego, że to co robię, to co kocham jest doceniane przez fachowców. Nie oczekiwałam, że otrzymam tę nagrodę. Liczyłam najwyżej na pierwsze miejsce za przygotowaną i wykonaną przeze mnie ponad stuletnią kołysankę – mówiła.
– Tym co wyróżnia nasz region jest ludowa tradycja – zauważyła obecna na koncercie wiceminister sportu i turystyki, Anna Krupka.
– Dlatego powinniśmy tę tradycję pielęgnować. To zespoły ludowe są najlepszymi ambasadorami ziemi świętokrzyskiej. Ci ludzie propagują i promują kulturę przyciągając jednocześnie rzesze turystów – dodała parlamentarzystka.
Senator Jacek Włosowicz także jest zdania, że jednym ze znaków rozpoznawczych regionu świętokrzyskiego jest jego bogaty folklor.
– Liczba osób, które zajmują się kultywowaniem i przywracaniem do życia dawnych tradycji wciąż rośnie. Może to tylko cieszyć, ponieważ pokazuje to, że polska wieś żyje i ma się dobrze. Zarówno od strony gospodarczej, jak i od kulturalnej. Kapele, koła gospodyń wiejskich, ochotnicze straże pożarne nie tylko słyną z bieżącej działalności, ale też pielęgnacji dorobku poprzednich pokoleń – zaznaczył.
Buskie Spotkania z Folklorem to coroczny przegląd artystów, którzy w swojej twórczości sięgają do kultury ludowej. To jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów folkloru tradycyjnego w kraju. Jego celem jest dokumentowanie oraz promowanie kultury ludowej regionu świętokrzyskiego.
NAGRODZENI W POZOSTALYCH KATEGORIACH:
W kategorii ZESPOŁÓW ŚPIEWACZYCH:
I miejsce
– Zespół Śpiewaczy „Marzyszanki” z Marzysza, gmina Daleszyce
II miejsce
– Męski Zespół Śpiewaczy „Kumotry” z Marzysza, gmina Daleszyce
III miejsce ex aequo
– Zespół Śpiewaczy „Makoszanki” z Makoszyna, gmina Bieliny
– Zespół Śpiewaczy „Górnianecki” z Górna
Wyróżnienia:
– Zespół Śpiewaczy „Brodowianki” z Brodów
– Zespół Śpiewaczy „Sukowianki znad Lubrzanki” z Sukowa, gmina Daleszyce
– Zespół Ludowy z Mokrej, gmina Stąporków
– Zespół Pieśni Ludowej z Marzysza, gmina Daleszyce
W kategorii ZESPOŁÓW PIEŚNI I TAŃCA:
I miejsce
– Zespół Pieśni i Tańca „Morawica” z Morawicy
II miejsce
– Zespół Pieśni i Tańca „Godziembianie” z Pawłowa
III miejsce
– Zespół Pieśni i Tańca „Wilkowianie” z Wilkowa, gmina Bodzentyn
Wyróżnienia**– Zespół Pieśni i Tańca „Piekoszowianie” z Piekoszowa
– Zespół Pieśni i Tańca „Wincentowianie z Wincentowa, gm. Piekoszów
– Zespół Pieśni i Tańca „Łopuszno” z Łopuszna
W kategorii KAPEL LUDOWYCH:
I miejsce
– Kapela Edwarda Goli z Sędziszowa
II miejsce
– nie przyznano
III miejsce
– Kapela „Buskowianie” z Buska-Zdroju
Wyróżnienie
– Kapela Kamila Połonka z Potoka Wielkiego
W kategorii SOLISTÓW ŚPIEWAKÓW:
I miejsce
– Monika Walas z Korczyna, gmina Strawczyn
II miejsce
– Irena Gąsior z Rudek, gmina Nowa Słupia
III miejsce
– Maria Niewczas z Tychowa Starego, gmina Mirzec
Wyróżnienie
– Patrycja Lipa z Pawłowa
W kategorii SOLISTÓW INSTRUMENTALISTÓW o specjalności SKRZYPCE:
I miejsce
– Edward Gola z Sędziszowa
II miejsce
– nie przyznano
III miejsce
– nie przyznano
W kategorii SOLISTÓW INSTRUMENTALISTÓW o specjalności HARMONIA POLSKA:
I miejsce
– Adam Kocerba z Działoszyc
II miejsce
– nie przyznano
III miejsce
– nie przyznano
W kategorii SOLISTÓW INSTRUMENTALISTÓW o specjalności AKORDEON:
I miejsce
– Henryk Cacek z Małogoszcza
II miejsce
– Stanisław Woźniak z Jędrzejowa
III miejsce
– Dariusz Adamczyk z Jędrzejowa
Wyróżnienie
– Wiktor Karwat z Przyłęczka, gmina Wodzisław