Ponad 20 osób zostało uhonorowanych odznakami „Za zasługi dla ochrony zdrowia” podczas uroczystej gali z okazji 100-lecia Szpitalika Dziecięcego w Kielcach.
Po południu, w Filharmonii Świętokrzyskiej odbyła się jubileuszowa gala.
Wśród osób uhonorowanych odznaką jest dr n.med. Katarzyna Litwiniszyn-Krzewicka, która w latach 90. ubiegłego wieku współtworzyła dziecięcą onkologię w Kielcach, a w szpitaliku pracowała ponad 40 lat.
– Całe moje życie zawodowe związana byłam ze szpitalem dziecięcym. To były specjalizacje, kształcenie studentów, byłam też kierownikiem specjalizacji bardzo wielu pediatrów. Stworzyłam również w Kielcach dziecięcą onkologię. To było nawet wbrew mojej szefowej prof. Marii Micewicz- Zawartka, która nie wierzyła, że to się uda – wspomina Katarzyna Litwiniszyn-Krzewicka.
W szpitalu dziecięcym od 1994 roku pracuje dr Beata Gładysiewicz, gastroenterolog, specjalista chorób dziecięcych.
– To jest moje jedyne miejsce pracy. Trafiłam tu od razu po studiach, po odbyciu stażu zawodowego. Pracowałam więc jeszcze w szpitalu przy ulicy Langiewicza. Panowała tam wręcz rodzinna atmosfera. Były inne czasy. Teraz wszyscy są tak zagonieni, że bardzo często nie mają czasu na spotkania poza pracą – wspomina Beata Gładysiewicz.
Z kolei od 1996 roku w szpitalu dziecięcym pracuje dr n.med. Przemysław Wolak, kierownik Kliniki Chirurgii Dziecięcej, Urologii i Traumatologii. Jak mówi, przez prawie 30 lat jego pracy w szpitalu nastąpiło wiele zmian.
– Zmieniło się bardzo dużo, ale nie zmienili się ludzie. Od 2015 roku jesteśmy w nowej lokalizacji, ale z sentymentem wspominamy ten czas, gdy szpitalik działał jako Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy. Przez ten czas w medycynie dokonał się olbrzymi postęp. My też tworzyliśmy tę nowoczesną medycynę – dodał Przemysław Wolak.
W uroczystej gali udział wziął również Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski. Jak wspomina, ponad 30 lat temu w szpitaliku przy ulicy Langiewicza odbywał staż zawodowy.
– Lekarzem pediatrą jestem od 33 lat. To właśnie jeszcze w tych starych budynkach odbywałem staż zawodowy. Warunki lokalowe może nie były najlepsze, ale za to bardzo dobry i fachowy był personel, pomocny wówczas takim młodym lekarzom jak ja. Nie mamy się czego wstydzić, jeżeli chodzi o poziom kieleckiej pediatrii. Ona zawsze była na wysokim poziomie – dodał Zbigniew Koniusz.
Dziś mamy co świętować, powiedział z kolei Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych.
– To nie chodzi tylko o ten okrągły jubileusz, ale także o tę drogę, jaką przeszła kielecka pediatria. Możemy się pochwalić szpitalem godnym XXI wieku – dodał Piotr Wawrzyk.
Sto lat kieleckiej pediatrii pokazuje, że zawsze troska o zdrowie małych pacjentów była troską państwa i troską tych, którzy naszym państwem rządzili – przyznał senator Krzysztof Słoń z Prawa i Sprawiedliwości.
– My, jako to pokolenie, które dba o służbę zdrowia staramy się zapewnić małym pacjentom najlepszą opiekę medyczną, opiekę na jak najwyższym poziomie, w bardzo dobrych warunkach, za pomocą doskonałego sprzętu i fachowego personelu – dodał Krzysztof Słoń.
Z kolei, jak powiedziała poseł Marzena Okła-Drewnowicz z Platformy Obywatelskiej, tyle lat kieleckiej pediatrii świadczy o ogromnym doświadczeniu lekarzy.
– Świętokrzyskie Centrum Pediatrii to bardzo dobra marka. Pracują tam specjaliści, fachowcy, w rękach których nasze dzieci mogą czuć się bezpiecznie. Z pełnym zaufaniem możemy im powierzać nasze pociechy – dodała Marzena Okła-Drewnowicz.
Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego przyznaje, że w ciągu tych 100 lat w kieleckiej pediatrii dokonał się cywilizacyjny skok w diagnostyce i leczeniu, ale nigdy nie zmieniło się podejście do najmłodszego pacjenta, który wymaga szczególnej empatii.
– Właśnie ci lekarze, którzy tworzyli pediatrię na naszym terenie uczyli nas, bo ja przecież też jestem pediatrą, uczyli nas jak najlepiej leczyć, wychodzić z empatią do pacjentów po to, by dziecko w jak najmniejszym stresie było leczone, ale było również leczone na najwyższym poziomie. Dziś mamy pediatrię na miarę XXI wieku – dodał Marek Bogusławski.
Jak informuje Bartosz Stemplewski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, szpital dziecięcy jest jedyną tego typu placówką w województwie, która zaopatruje dzieci z całego regionu w przypadku urazów ortopedycznych i jedynym szpitalem zabiegowym w przypadku chirurgii dziecięcej.
– Dziś w szpitaliku, jeśli chodzi o sprzęt, mamy wszystko co potrzeba. Jeśli chodzi o personel, to tak jak w innych szpitalach, brakuje go, ale staramy się, by był jak najlepszy i zaangażowany w swoją pracę. O to ostatnie się nie martwię, ponieważ jestem pewien, że pracownicy starają się wykonywać wzorowo swoje obowiązki, mają misję i czują ten klimat troski o dzieci – dodał Bartosz Stemplewski.
W ciągu jednej doby, do dziecięcej izby przyjęć w szpitalu na Czarnowie zgłasza się od 120 do nawet 160 małych pacjentów – mówił dyrektor.
Na zakończenie gali prof. Wojciech Kiebzak wygłosił wykład „Znaczenie 100-letniej historii Szpitala Dziecięcego w Kielcach w rozwoju leczenia chorób dziecięcych w regionie świętokrzyskim”.
Lista osób odznaczonych odznaką honorową
„Za zasługi dla ochrony zdrowia”:
1/ Agnieszka Anna Radosińska
2/ Anna Porębska
3/ Elżbieta Sendys
4/ Joanna Pluszczyńska
5/ Katarzyna Piestrzyńska
6/ Ewa Kukla-Jura
7/ Lucyna Rzepecka-Raczyńska
8/ Małgorzata Stachura
9/ Anna Majewska-Ernestowicz
10/ Danuta Chylewska
11/ Teresa Czapla
12/ Elżbieta Jopowicz
13/ Alicja Mierzejewska-Rudnicka
14/ Krystyna Iwańska
15/ Danuta Januszek
16/ Beata Natwora-Gołąbek
17/ Halina Krzyżanowska
18/ Małgorzata Maj
19/ Maria Rogóż
20/ Dorota Tekiela
21/ Irena Eberhardt
22/ Hanna Libiszowska-Restorff
23/ Katarzyna Litwiniszyn-Krzewicka