Planetarium Śląskie – Śląski Park Nauki, po przebudowie, będzie udostępnione dla zwiedzających. To największa placówka tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej.
Odwiedzający planetarium będą mogli wejść do kabiny wstrząsów sejsmicznych a także podziwiać okolice z nowej wieży widokowej. Jak mówi Jarosław Juszkiewicz z Planetarium Śląskiego, mimo wielu zmian, obserwatorium zachowało swój stary, dobry klimat.
Jak mówi marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, to największa i najnowocześniejsza tego typu placówka w Europie Środkowo-Wschodniej.
W nowej przestrzeni zamontowano nowoczesny system projektorów, które umożliwiają wyświetlanie obrazu w 8k. Taka technologia pozwala odwzorować nieboskłon z bardzo dużą dokładnością. Podczas pokazu odwzoruje prawdziwe niebo i wyświetli ponad 100 mln gwiazd.
Planetarium Śląskie powstało w 1955 r. Rozbudowę i modernizację rozpoczęto w 2018 roku. Inwestycja pochłonęła 154 miliony złotych. Inwestycja kosztowała około 160 mln zł z czego 99 mln zł to pieniądze z Unii Europejskiej.