65 lat działalności Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK Ponury-Nurt można prześledzić na wystawie zaprezentowanej w Wąchocku z okazji trwających uroczystości wykusowych.
Na 36 planszach o wymiarach 2 na 2 metry przedstawiono najważniejsze wydarzenia od 1957 roku – mówi prezes organizacji Rafał Obarzanek.
– Chcemy pokazać działalność żołnierzy Armii Krajowej, którzy nie zakończyli działalności po II wojnie światowej. Ich działalność przypadła na lata komunizmu, a wobec tego dokonania takie jak postawienie kapliczki na Wykusie, czy ponowny pogrzeb Ponurego były dokonaniami wielkiej wagi – zaznacza.
Na planszach są archiwalne zdjęcia wraz z opisami, przemówienia wygłoszone podczas pogrzebu Jana Piwnika i Eugeniusza Kaszyńskiego, wykaz miejsc pamięci stworzonych przez żołnierzy. Tych jest ponad sto. Ważną częścią treści przedstawionych na wystawie jest współpraca z różnymi instytucjami, np. Lasami Państwowymi, żołnierzami, zwłaszcza 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz Policją. Komendant powiatowy policji w Starachowicach podinspektor Paweł Szczepaniak podkreśla, że wartości przekazywane przez żołnierzy Armii Krajowej budują morale policjantów.
– Nie chodzi tylko o to, że „Ponury” był przedwojennym policjantem, ale także o cały przekaz, jaki niesie praca policjanta. Mam nadzieję, że nigdy nie staniemy wobec takich wyzwań, z jakimi musieli mierzyć się nasi przodkowie, m.in. Jan Piwnik, ale winni im jesteśmy pamięć – zaznacza.
Wystawa jest prezentowana przed wejściem do klasztoru ojców cystersów w Wąchocku, później będzie ją można zobaczyć w Woli Grójeckiej i Bodzentynie.
Przygotowanie ekspozycji było możliwe dzięki wsparciu Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm jutra” oraz dotacji z Fundacji PGE.