Czerwone róże i książki były dziś (w piątek, 10 czerwca) rozdawane w centrum Kielc. Była to jedna z odsłon wydarzenia pod hasłem „Świętojańskie podróże po literaturze”. W programie imprezy znalazły się m.in. targi książki czy spotkania z pisarzami.
Projekt realizuje Miejska Biblioteka Publiczna wspólnie z dziennikarzem, dyplomatą i muzykiem Jarosławem Gugałą, który wyjaśnił, że od kilku lat promuje ideę, by w Polsce były obchodzone „książkowe walentynki”, czyli święto książki, przy okazji urodzin patrona polskiej literatury, Jana Kochanowskiego.
– To jest kopia czegoś, co już istnieje w Katalonii, w Hiszpanii. Oni to robią na św. Jerzego, 23 kwietnia. Na czym polega to święto? Tego dnia panie dają panom książki, a panowie paniom róże i odbywa się wiele spotkań, które są poświęcone literaturze. To jest tak malownicze i piękne święto, że ludzie przyjeżdżają tam z całego świata, żeby je zobaczyć. Okazuje się, że wówczas sprzedaje się tam więcej książek, niż przed Bożym Narodzeniem – podkreślił.
Pomysł, by ludzie obdarowali ważne dla siebie osoby, Jarosław Gugała postanowił przenieść na polski grunt. A o Kielcach pomyślał, kiedy jesienią gościł w mieście podczas finału plebiscytu Mistrz Mowy Polskiej. Wówczas nawiązał współpracę z Anną Żmudzińską, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Jarosław Gugała przywołał wyniki badań Biblioteki Narodowej, które dotyczą czytelnictwa w Polsce. Podkreślił, że dorośli Polacy mało czytają, a jeszcze gorzej jest wśród dzieci.
– Jeśli nie czytamy, to nie ma możliwości budowania wspólnoty. Dzieci żyją w świecie elektronicznych gadżetów i nie mają odruchu, żeby sięgać po książki. Z opracowań Biblioteki Narodowej wynika, że dzieci z domów, w których nie ma książek, nie czytają, nie mają takiej potrzeby. Dziecko musi widzieć, że czytają rodzice, wujkowie, koledzy. Muszą obcować z książką i kiedy to robią, to okazuje się, że same też tego chcą. Dlatego ważne jest, żeby książki były w każdym polskim domu, i dlatego my te książki dziś rozdajemy. Nawet jeśli ktoś tej książki nie przeczyta, ale będzie w domu, to w końcu ktoś po nią sięgnie – zaznaczył.
Osoby, które dziś na ulicy Sienkiewicza zostały obdarowane różą i książką nie kryły zaskoczenia. Jedną z nich była pani Wanda.
– Pierwszy raz w życiu coś dostałam bezinteresownie. Jestem mile i pozytywnie zaskoczona. Telewizji nie oglądam, gazet nie czytam, tylko książki. Mam czas na uspokojenie się, wyciszenie. Powinniśmy poświęcać wiele czasu na czytanie książek – mówiła.
Jedną z osób, które rozdawały róże był wiceprezydent Kielc, Marcin Chłodnicki. Powiedział, że ważna jest każda akcja, która może przyczynić się do zwiększenia czytelnictwa.
– Mamy nadzieję, że każde takie wyjście, każde wręczenie książki, będzie sprawiało, że w naszych domach chętniej będziemy sięgać po różne publikacje, z chęcią będziemy czytać – stwierdził.
Jeszcze dziś (w piątek, 10 czerwca), o godz. 17, w Mediatece, w ramach „Świętojańskich podróży po literaturze”, odbędzie się spotkanie z Jarosławem Gugałą.
Anna Żmudzińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach zapowiada, że wiele atrakcji czeka na miłośników literatury także w sobotę i w niedzielę.
– Będą targi książki, na które przyjadą wydawnictwa z całej Polski, ale jednocześnie będą pisarze, którzy sami wydają to, co napiszą. Pojawią się twórcy z naszego regionu, z którymi będzie można porozmawiać. W planach są też bardzo ważne spotkania literackie z Jarosławem Gugałą, Filipem Łobodzińskim czy z królową polskiego kryminału, Katarzyną Bondą. Będzie też sjesta na czytanie – w sobotę na placu Artystów. Będzie można kupić książkę u wydawców, pójść z nią na leżak i czytać – zapowiada.
Impreza zakończy się w niedzielę.
Program „Świętojańskich podróży po literaturze”
Piątek, 10 czerwca:
Spotkanie z Jarosławem Gugałą – godz. 17 w Mediatece. Liczba miejsc ograniczona.
Sobota, 11 czerwca:
I dzień Targów Książki – od godz. 11 do 17 na ulicy Sienkiewicza. W Targach wezmą udział wydawnictwa z całej Polski.
„Sjesta na czytanie” – od godz. 11 na placu Artystów, w specjalnie przygotowanej strefie, kielczanie będą mogli zrelaksować się w towarzystwie książek.
Spotkanie z Filipem Łobodzińskim – godz. 12 w Mediatece – filii nr 7, ul. Czarnowska 12. Liczna miejsc ograniczona.
Spotkanie z Katarzyną Bondą – godz. 17 w Mediatece – filii nr 7, ul. Czarnowska 12. Liczba miejsc ograniczona. Możliwość zakupu książek autorki.
Niedziela, 12 czerwca:
II dzień Targów Książki
Wycieczka do Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie – bezpłatna wycieczka dla seniorów, m.in. z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy.
Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.