W Busku-Zdroju na Rynku Zdrojowym przy ulicy 1 Maja odsłonięto pomnik królowej Jadwigi. Rzeźba została ustawiona na tle fontanny.
W latach 1389-1394, wspólnie z królem Władysławem Jagiełło, wielokrotnie odwiedzała Busko co zresztą potwierdzają zapisy kroniki tutejszego klasztoru Norbertanek. Goszcząc u sióstr Norbertanek królowa Jadwiga korzystała z dobrodziejstwa kąpieli w buskich wodach, słynących z unikalnych właściwości leczniczych, dlatego właśnie królowa Jadwiga nazywana jest teraz pierwszą kuracjuszką Buska-Zdroju.
Na ten cel Towarzystwo Miłośników Buska-Zdroju otrzymało dofinansowanie z Lokalnej Grupy „Królewskie Ponidzie” w kwocie 50 tys. zł. Leszek Gadawski, prezes Towarzystwa Miłośników Buska-Zdroju, przypomniał, że myśl, aby postawić pomnik królowej Jadwigi zrodziła się kilka lat temu. Z inicjatywą wyszedł śp. Franciszek Rusak, prezes Towarzystwa Miłośników Buska-Zdroju.
– I tak to się zaczęło. Zorganizowaliśmy konkurs do, którego przystąpiło pięciu artystów. Pokazali nam swoje rzeźby-miniaturki. Wygrał Edmund Juszczyk – twórca pomnika Leszka Czarnego. To książe, który nadał prawa miejskie dla Buska-Zdroju – dodał.
– Rzeźba przedstawia królową Jadwigę w koronie, która wychodzi z kąpieli, na prawej ręce ma zawieszony ręcznik z motywem roślinnym, w lewej zaś dłoni trzyma dzban z wodą – opisuje artysta Edmund Juszczyk. – Jest naturalnej wielkości, ma około 175 cm. Sam postument waży ok. 180 kg. To odlew wykonany w brązie krzemowym. Sam model w glinie, wykonałem w ciągu sześciu tygodni, odlew w ciągu miesiąca. Tak właśnie wyobrażam sobie królową Jadwigę. Zasugerowałem się też sarkofagiem na Wawelu rzeźbiarza Madejskiego, który przedstawia królową jako kobietę subtelną.
– To postać ważna dla historii miasta – podkreślił Waldemar Sikora, burmistrz Buska-Zdroju. – Dodał, że buskie solanki przyciągają gości i z kraju i zza granicy niczym magnes. Trudno się dziwić, że królowa tak chętnie w tamtym okresie przyjeżdżała do Buska.
– Jestem przekonany, że posąg królowej Jadwigi stanie się dla Buska-Zdroju ważnym symbolem. Można powiedzieć, że św. Królowa będzie z tego oto miejsca patronować naszemu uzdrowisku. To kolejna obok księcia Czarnego zasłużona historycznie dla naszej małej Ojczyzny postać uhonorowana w tak wspaniały i wyrazisty sposób – dodał.
Burmistrz dodał także, że okres panowania Dynastii Jagiellonów był czasem rozkwitu RP. Korzystne położenie Buska-Zdroju na skrzyżowaniu szlaków handlowych sprawiło, że w 1412 roku król Władysław Jagiełło nadał Busku przywilej cotygodniowego targu oraz dwóch jarmarków rocznie. To przyczyniło się do bardzo dynamicznego rozwoju miasta.
Zresztą niedawno Busko powróciło do tych tradycji organizując Jarmark Norbertański. Władze miasta liczą, że na stale zagości on w kalendarzu wydarzeń buskiego kurortu.