W piątek, pod tablicą znajdującą się w miejscu pierwszych koszar 2 Pułku Artylerii Lekkiej Legionów w Kielcach, młodzież złożyła kwiaty i zapaliła znicze. W ten sposób zostało zainaugurowane Święto Pułku.
Organizatorem wydarzenia, jak co roku, było Stowarzyszenie Rodzin i Sympatyków 2 Pułku Artylerii Lekkiej Legionów. Jego prezes, Danuta Żbikowska podkreśliła, że dzięki takim ludziom, jak państwo Kadzidłowscy, którzy w 2008 roku ufundowali tablicę, upamiętniona jest ważna część historii miasta.
– To jest miejsce bardzo ważne, ponieważ w tym miejscu były stare koszary, i w tym miejscu można powiedzieć, że był poczęstunek, jaki 2 PALL przygotował dla prezydenta Kielc, który w 1937 roku przybył tutaj na uroczystości Święta Pułku – wyjaśniła.
Pomagali mieszkańcom Kielc
Patrycja Zatorska-Milewska zastępca naczelnika kieleckiej delegatury Instytut Pamięci Narodowej powiedziała, że obecność 2 PALL w Kielcach była istotna dla tego miasta.
– Od samego początku asymilowali się z mieszkańcami Kielc, ich obecność sprawiła, że mieszkańcy czuli się pewniej, ale również ważne było zaangażowanie żołnierzy w działalność społeczną, charytatywną miała duże znaczenie zwłaszcza w czasie kryzysu gospodarczego, kiedy żołnierze pomagali mieszkańcom miasta i naszego regionu chociażby w zdobyciu produktów aprowizacyjnych czy też węgla do opalania mieszkań, który był przez nich rozwożony. Myślę, że taki dzień jest dobrą okazją, by przypomnieć nam wszystkim, jak ważny dla naszego miasta i regionu był 2 Pułk Artylerii Lekkiej Legionów – zaznaczyła.
O znaczeniu żołnierzy 2 PALL pamięta młodzież ze Szkoły Podstawowej numer 8 im. Wojska Polskiego w Kielcach.
– To byli żołnierze, którzy właśnie stacjonowali w tym miejscu, przy ulicy Wrzosowej, i od lat czcimy pamięć o nich – powiedziała Julia.
Przyjaciel szkoły
Dorota Młynarczyk, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej numer 8 w Kielcach stwierdziła, że patron zobowiązuje, a jest nim Wojsko Polskie. Dodatkowo, przez wiele lat, siedziba tej placówki mieściła się w pobliżu historycznych koszar.
– Pamiętamy i na pewno będziemy tę dobrą tradycję kultywować, no i oczywiście współpracować ze wspaniałą osoba, jaką jest pani Danuta Żbikowska. I nie bez powodu otrzymała od nas nagrodę statutową szkoły – Przyjaciel Szkoły – mówiła.
W tym roku przed tablicą pojawili się też uczniowie Szkoły Podstawowej numer 9 imienia Adolfa Dygasińskiego w Kielcach. Jak zaznaczyła nauczycielka, Beata Moskal, dla młodych osób była to kolejna lekcja patriotyzmu.
– Wiele takich wydarzeń odbywa się także w szkole, i staramy się w nich brać udział, żeby dzieci patriotyzm w sobie pielęgnowały – tłumaczyła. Ula z piątej klasy dobrze wiedziała, kim jest patriota. – To osoba kochająca o dbająca o swój kraj – wyjaśniła.
Patriotami, którzy walczyli o Ojczyznę, byli także żołnierze 2 PALL, którzy, jak mówi Danuta Żbikowska, w 1939 roku wyruszyli na front ze swoich drugich koszarów, na Stadionie.
– Stamtąd wyruszyli na wojnę, a tylko niektórzy wrócili do domu – dodała.
Uroczystości w niedzielę, 12 czerwca
O bohaterach z 2 PALL przypomną także uroczystości, które zaplanowano na niedzielę, 12 czerwca. Zainauguruje je msza święta, która o godz. 11.15 rozpocznie się w kościele garnizonowym przy ulicy Chęcińskiej. Ciąg dalszy, o godzinie 13, będzie na Stadionie Leśnym, przy ul. Kusocińskiego 51 w Kielcach. Tu z kolei mieściły się ostatnie koszary 2 PALL. Zostanie oddana salwa honorowa, odczytany apel poległych i oddany hołd oficerom zamordowanym w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Uczestnicy przemaszerują też przed tablice pamiątkowe na terenie Wydziału Zaopatrzenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. Zwieńczeniem uroczystości będzie piknik artyleryjski.
Historia 2 PALL
2 Pułk Artylerii Lekkiej Legionów nawiązywał do tradycji artylerii polskiej z czasów Powstania Listopadowego i zbrojnych zrywów narodowych, a także walk Legionów Polskich w latach 1914-1917. Za datę jego powstania przyjmuje się 12 czerwca 1919 roku, kiedy nastąpiło połączenie 7 i 10 Pułku Artylerii Polowej i została nadana mu nowa, wspólna nazwa: 2 Pułk Artylerii Lekkiej Legionów. Dzień 12 czerwca został jednocześnie ustanowiony Świętem Pułku.
2 PALL przybył do Kielc 21 kwietnia 1922 roku do Starych Koszar tzw. Fijałkowskiego (dziś teren przy ulicy Wrzosowej, gdzie znajduje się pamiątkowa tablica). Od tamtego czasu do sierpnia 1922 roku zaczął się nabór żołnierzy z ziemi świętokrzyskiej. W okresie pokoju stan etatowy wynosił 822 żołnierzy w tym 53 zawodowych, ponad 660 szeregowych oraz 445 koni (242 pociągowe).
Stacjonował w kieleckich koszarach (najpierw przy ulicy Wrzosowej a następnie na Stadionie) i przyczyniał się, w czasie pokoju, do uczczenia wielu uroczystości państwowych i kościelnych, natomiast od dnia wybuchu II wojny światowej jego żołnierze brali czynny udział w walkach na wielu frontach.