W piątek (10.06) rozpoczynają się coroczne uroczystości wykusowe. To upamiętnienie działalności Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK Ponury-Nurt. Odbywają się w weekend poprzedzający rocznicę śmierci Jana Piwnika „Ponurego”, która przypada 16 czerwca.
W tym roku uroczystości łączą się z 65. rocznicą powstania Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK Ponury-Nurt. Początkowo tworzyli je żołnierze służący pod komendą obu dowódców, oni doprowadzili do postawienia w 1957 roku kapliczki na Wykusie. Z czasem ich działalność przejęli harcerze i środowiska kombatanckie.
65 lat ich działalności będzie można prześledzić na wystawie, która o 14.00 zostanie odsłonięta przy opactwie ojców cystersów w Wąchocku, informuje prezes Środowiska Rafał Obarzanek:
– Pokazujemy na niej najważniejsze wydarzenia, począwszy od ustawienia kapliczki na Wykusie, poprzez wydanie książki Cezarego Chlebowskiego „Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie”, postawienie pomnika Ponurego na rynku w Wąchocku i w końcu powtórne pogrzeby obu dowódców, czyli Jana Piwnika w 1988 roku i Eugeniusza Kaszyńskiego w 1994 roku – wymienia.
Wcześniej, bo o 11.00 przy szkole w Bodzentynie odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca Władysława Wasilewskiego „Oseta”, który w okresie okupacji prowadził tu tajne komplety.
Dzisiejszy program zakończy się o godz. 18.00 przy ławeczce Halnego w Starachowicach, gdzie odbędzie się wieczór pieśni patriotycznej.
Jutro główna część uroczystości na polanie Wykus, a w niedzielę zakończenie w Wąchocku.