Świętokrzyskie Centrum Onkologii do września tego roku przedłużyło pilotażowy program badania wirusa HPV w profilaktyce raka szyjki macicy. Dzięki temu, z badania cytologicznego będzie mogło skorzystać dodatkowo około 400 kobiet.
Izabela Opalińska, rzecznik ŚCO informuje, że nowa metoda to odwrócenie dotychczasowej profilaktyki raka szyjki macicy. Cytologia konwencjonalna i na podłożu płynnym służą temu, żeby znaleźć stany przednowotworowe, spowodowane infekcją wirusem HPV. Natomiast w pilotażu lekarze badają, czy pacjentka jest zakażona wirusem HPV, a następnie wyodrębniają grupę wysokiego ryzyka, którą monitorują, wyjaśnia Izabela Opalińska.
– Badamy molekularnie DNA tego wirusa, czyli próbujemy wyodrębnić grupę ryzyka kobiet, które są zagrożone zachorowaniem na raka szyjki macicy. Ten program kierujemy do pań między 39, a 59 rokiem życia – dodała Izabela Opalińska.
Cytologia wykonywana jest zarówno w Świętokrzyskim Centrum Onkologii, jak również podczas akcji wyjazdowych. By skorzystać z badania należy się na nie wcześniej zarejestrować dzwoniąc pod numer 609 99 00 33.
Jak podkreśla Izabela Opalińska, o tym, czy pacjentka zostanie zakwalifikowana do pilotażowych badań HPV-DNA zdecyduje losowo system informatyczny po wprowadzeniu jej danych.
– Program polega na tym, że pacjentka może wyrazić chęć uczestnictwa w tym projekcie. Natomiast to system decyduje, czy może z tego badania skorzystać. W praktyce wygląda to w ten sposób, że jeśli pani chce wziąć udział w programie przychodzi do nas, czy umawia się na wizytę telefonicznie. Podaje swoje dane osobowe i kontaktowe. Jeśli po wpisaniu jej nr PESEL system zakwalifikuje ją do tego badania, wówczas pacjentka ma wykonane badanie w kierunku diagnostyki wirusa HPV. Jeżeli jednak nie zostanie zakwalifikowana, wówczas ma wykonywaną cytologie – dodała Izabela Opalińska.
Do tej pory z diagnostyki molekularnej HPV-DNA w ramach rozpoczętego w 2021 roku pilotażu skorzystało ponad tysiąc mieszkanek województwa świętokrzyskiego, pomiędzy 30 a 59 rokiem życia. Ponad 50 pacjentek, u których wykryto DNA wirusa HPV, zostało skierowanych do dalszych etapów badań diagnostycznych. U części z nich wykryto zmiany przednowotworowe, natomiast część pozostaje jedynie w obserwacji pod kątem samoistnego wyleczenia z infekcji HPV.