Po raz pierwszy na dziedzińcu Dworku Laszczyków w Kielcach uruchomione zostanie kino letnie, a na ekranie widzowie zobaczą przegląd filmowych, przedwojennych adaptacji utworów Stefana Żeromskiego. Wydarzenie pod hasłem „Wrócić do Kielc człowiekiem wielkim” odbędzie się 18 i 19 czerwca.
To będzie nie lada gratka dla miłośników starego kina. Przez dwa dni, wieczorami będzie można oglądać ekranizacje dzieł autora „Przedwiośnia”. Beata Ryń, rzecznik Muzeum Wsi Kieleckiej zapowiada, że zaprezentowanych zostanie siedem filmów. Będą to m.in. „Róża”, „Wiatr od morza” czy „Rok 1863”.
– Pierwszym filmem, który będziemy pokazywać właśnie 18 czerwca, będzie „Ponad śnieg” z 1929 roku. Jest to film niemy, ale będzie mu towarzyszyć oprawa muzyczna na żywo, w wykonaniu zespołu Waldemara Rychłego. „Dzieje grzechu” też pokażemy, ale w reżyserii Henryka Szaro z 1933 roku. W niedzielę natomiast będzie można zobaczyć „Wierną rzekę” i tu mamy dla państwa niespodziankę, bo chcielibyśmy, żeby tę ekranizację z 1936 roku Leonarda Buczkowskiego, porównali państwo z wersją z 1983 roku, w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego – dodaje.
Imprezy zdominują pokazy filmowe, ale będzie można również poszerzyć wiedzę na temat dawnej kinematografii. Beata Ryń mówi, że wydarzenie otworzy spotkanie z profesorami Małgorzatą i Markiem Hendrykowskimi, którzy przyjadą do Kielc z Poznania.
– Są to obecnie najbardziej znani, najwybitniejsi historycy, zajmujący się historią kinematografii polskiej. Oni 18 czerwca, o godzinie 18.00 wygłoszą swoje wykłady, które, jak zapewniają goście, będą miały nieco żartobliwy charakter. Dzięki nim poznamy historię adaptacji filmowych dzieł Stefana Żeromskiego, ale też opowiedzą nam o rozkwicie polskiej kinematografii w latach 20. i 30. XX wieku, o którym już zapomnieliśmy, a przecież Polska była potęgą w tej dziedzinie. Te filmy czarno-białe ze znakomitymi kreacjami Aleksandra Żabczyńskiego, Eugeniusza Bodo, Mieczysławy Ćwiklińskiej czy Adolfa Dymszy, są zachwycające – podkreśla.
Przez oba dni przewodnikiem po filmach będzie prof. Piotr Kletowski – znawca kina, także polskiego.
Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych. Warsztaty z charakteryzacji, z elementami kostiumografii i scenografii poprowadzi Joanna Biskup-Brykczyńska.
Jak zapewnia Beata Ryń, warto zasiąść na widowni tego kina letniego.
– Każdy, kto interesuje się kinem, kto ma ambicję, żeby kiedyś się filmem zająć, tu zwracam się do studentów, powinien z nami być 18 i 19 czerwca na dziedzińcu Dworku Laszczyków w Kielcach – zachęca.
Wstęp na całe wydarzenie jest bezpłatny.
Projekt jest realizowany przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Program przeglądu:
Sobota, 18 czerwca:
Godz. 18.00 – 18:45
Wykłady prof. zw. dr hab. Małgorzaty Hendrykowskiej oraz prof. zw. dr hab. Marka Hendrykowskiego na temat rewolucji w kinematografii polskiej po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, jej rozkwicie w latach 20. i 30. XX. oraz filmowych adaptacjach dzieł Stefana Żeromskiego;
Godz. 18.45 – 19.50
Emisja filmu „Ponad śnieg” w reżyserii Konstantego Meglickiego z 1929 roku. Prezentacji filmu będzie towarzyszyć oprawa muzyczna na żywo w wykonaniu zespołu Waldemara Rychłego;
Godz. 19.50 – 21.00
„Róża” w reżyserii Józefa Lejtesa z 1936 roku.
Godz. 21.00 – 22.15
„Wiatr od morza” w reżyserii Kazimierza Czyńskiego z 1930 roku.
22.15 – 23.50
„Dzieje grzechu” według scenariusza i reżyserii Henryka Szaro z 1933 roku.
Niedziela, 19 czerwca:
Godz. 16.00 – 18.00
Żeromski, puszcza i magia kina – warsztaty dla dzieci z charakteryzacji, z elementami kostiumografii i scenografii. Prowadzenie Joanna Biskup-Brykczyńska.
Godz. 18.00 – 18.10
„Rok 1863” w reżyserii Edwarda Puchalskiego z 1922 roku. Najstarsza ekranizacja prozy Żeromskiego – film niemy.
20.10 – 21.10
„Wierna Rzeka” w reżyserii Leonarda Buczkowskiego z 1936 roku.
21.10 – 22.40
„Wierna rzeka” reż. Tadeusz Chmielewski z 1983 roku.
Wstęp bezpłatny.