W Skierniewicach powstało Regionalne Centrum Bioróżnorodności Ogrodniczej. To miejsce, w którym zachowywane będą genotypy roślin uprawnych.
1600 genotypów pomidorów
Genotypy posłużą nie tylko naukowcom, ale i hodowcom. Z jednej strony jako rezerwa genetyczna, z drugiej jako materiał do odtwarzania gatunków.
– Będziemy mieli około 1600 genotypów pomidorów, ponad 3 tysiące genotypów fasoli. Te wszystkie materiały są do tej pory przechowywane w Krajowym Centrum Roślinnych Zasobów Genowych w Radzikowie pod Warszawą, gdzie znajduje się Centralny Bank Genów. My te materiały w tej chwili inwentaryzujemy – wyjaśnia Mariusz Chojnowski, kierownik projektu.
Możliwość odtworzenia upraw
Centrum Bioróżnorodności powstało przy skierniewickim Instytucie Ogrodnictwa. Bank genów roślin będzie bardzo ważną bazą dla całego kraju.
– Bank genów to gwarancja, że gdyby stało się coś bardzo złego, jak w tej chwili na Ukrainie, gdzie niszczone są uprawy, to można byłoby je odtworzyć z materiału nasiennego – zaznacza Dorota Konopacka, dyrektor instytutu.
20 tysięcy genotypów roślin
Instytut Ogrodnictwa – Państwowy Instytut Badawczy zarządza kolekcjami zasobów genowych roślin ogrodniczych obejmujących około 20 tysięcy genotypów roślin sadowniczych, warzywnych, ozdobnych i miododajnych. Regionalne Centrum Bioróżnorodności Ogrodniczej kosztowało blisko 7 milionów złotych i zostało dofinansowane z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego.