Trzy tysiące uczniów z 10 placówek oświatowych z Kielc wzięło udział w projekcie realizowanym przez stowarzyszenie „Passa”. Uczestnicy projektu m.in. przygotowali film pokazujący najczęstsze przyczyny wypadków, a także wzięli udział w warsztatach dotyczących udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Katarzyna Banasik, prezes stowarzyszenia wyjaśnia, że głównym celem projektu było przybliżenie uczniom tematu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Oprócz stworzenia filmu profilaktycznego, uczestnicy brali udział w symulowanych wypadkach drogowych z udziałem wszystkich służb ratunkowych.
– Omawiane były działania straży pożarnej i policjantów. Funkcjonariusze mówili m.in. o tym jak prawidłowo zabezpieczyć miejsce wypadku. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, ponieważ przebiegały w sposób dynamiczny – mówi.
Sierżant sztabowy Tomasz Klimczewski z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach zwraca uwagę na fakt, że 1 czerwca zostały zmienione przepisy związane z ruchem drogowym. Tym samym warto przypominać je uczniom. – Muszą pamiętać o tym, aby nie korzystać z telefonu komórkowego na przejściu dla pieszych. Nowe zasady dotyczą także korzystania z hulajnóg – przypomina.
Od ubiegłego roku, kierujący tego typu urządzeniami powinien przemieszczać się drogą dla rowerów. W przypadku, gdy takiej nie ma, może korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h.
Hulajnogą wyjątkowo można poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy biegną wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów.
Zajęcia skierowane były także do uczniów, którzy są już kierowcami. Do nich, policjanci apelowali, aby nigdy nie wsiadali za kierownicę pod wpływem alkoholu.
W projekcie wziął udział Aleksander Węglarczyk z Zespołu Szkół Mechanicznych w Kielcach. Jak twierdzi, było to ciekawe doświadczenie. – Uświadomiłem sobie jak bardzo trzeba uważać podczas przemieszczania się po drogach. Wystarczy chwila nieuwagi, aby niechcący zrobić sobie lub komuś krzywdę – mówi.
Komendant miejski policji, insp. Tomasz Śliwiński uważa, że praktyczne zajęcia dotyczące bezpieczeństwa na drodze, stanowią bardzo dobrą formę edukacji. – Myślę, że to przedsięwzięcie zostało zorganizowane w bardzo dobrym czasie. Realizacje programu rozpoczęliśmy wczesną wiosną, a kończymy przed wakacjami. W czasie letnim jest większy ruch zarówno pojazdów jak i pieszych. W związku z tym dobrze przypomnieć sobie przepisy ruchu drogowego – mówi.
Podsumowanie działań odbyło się w Komendzie Miejskiej Policji w Kielcach.