Na dziedzińcu Dworku Laszczyków w Kielcach powstało pierwsze w tym miejscu kino letnie. Odbywa się przegląd filmowych, przedwojennych adaptacji utworów Stefana Żeromskiego pt. „Wrócić do Kielc człowiekiem wielkim”.
W sobotę wydarzenie rozpoczęły wykłady prof. Małgorzaty Hendrykowskiej i prof. Marka Hendrykowskiego na temat rewolucji w kinematografii polskiej po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, o jej rozkwicie w latach 20. i 30. XX. oraz filmowych adaptacjach dzieł Stefana Żeromskiego.
Następnie wyświetlono cztery filmy: „Ponad śnieg” w reżyserii Konstantego Meglickiego z 1929 r., „Róża” w reżyserii Józefa Lejtesa z 1936 r., „Wiatr od morza” w reżyserii Kazimierza Czyńskiego z 1930 r. oraz „Dzieje grzechu” według scenariusza i reżyserii Henryka Szaro z 1933 r.
Beata Ryń, rzecznik Muzeum Wsi Kieleckiej przyznała, że od dłuższego czasu poszukiwany był pomysł na wykorzystanie Dworku Laszczyków.
– Tak właśnie powstał pomysł powrotu do przedwojennych filmów, adaptacji dzieł Stefana Żeromskiego. Okazało się, że to był strzał w dziesiątkę. Profesorowie, którzy biorą udział w tym przedsięwzięciu chwalą ten pomysł, uważają go wręcz za niezwykły – zaznacza.
Wśród osób, które wybrały się do letniego kina była Agata Świercz. Podkreślała, że taka formuła kina letniego bardzo jej odpowiada.
– Bardzo lubię twórczość Żeromskiego, to jest pisarz, który urodził się na Kielecczyźnie, byłam w jego Muzeum Lat Szkolnych. Kocham literaturę, dużo czytam, jestem pewna, że coś pożytecznego wyniosę z tego spotkania – mówiła.
Z przyjemnością do Dworku Laszczyków przyszła również Grażyna Pola.
– Jest ciepło, świeże powietrze, to taki relaks i odpoczynek dla mnie. Można sobie przypomnieć czasy, jak w szkole się uczyliśmy i literaturę dawnych lat – mówiła.
Niedziela będzie drugim dniem przeglądu filmowych przedwojennych adaptacji utworów Stefana Żeromskiego. O godzinie 16.00 rozpoczną się warsztaty dla dzieci z charakteryzacji, z elementami kostiumografii i scenografii pt. „Żeromski, puszcza i magia kina”, które poprowadzi Joanna Brykczyńska.
Od godziny 18.00 zgromadzeni widzowie będą mogli obejrzeć filmy: „Rok 1863″ w reżyserii Edwarda Puchalskiego z 1922 r., „Wierna Rzeka” w reżyserii Leonarda Buczkowskiego z 1936 r oraz „Wierna rzeka” w reżyserii Tadeusz Chmielewski z 1983 r.