Poniedziałek (20.06) to ostatni dzień na składanie wniosków w rekrutacji do kieleckich szkół ponadpodstawowych.
Marcin Chłodnicki, zastępca prezydenta miasta mówi, że kandydaci mają na to czas do godz. 15.00. Najpierw w elektronicznym systemie naboru absolwenci szkół podstawowych muszą zaznaczyć klasy i szkoły, gdzie chcieliby się dostać.
– Przypomnę, że można wybrać dowolną liczbę szkół i klas. To daje młodym ludziom alternatywę, gdyby zabrakło im punktów, aby dostać się do wymarzonej szkoły, albo wymarzonej klasy – tłumaczy Marcin Chłodnicki.
Kandydaci wybierają klasę pierwszego wyboru i jeżeli wystarczy im punktów, to właśnie tam zakwalifikuje ich elektroniczny system naboru. Jeżeli punktów będzie za mało, kandydat dostanie się do klasy drugiego lub dalszych wyborów.
Obecnie największą popularnością wśród kandydatów cieszy się klasa z rozszerzoną biologią, językiem polskim i językiem angielskim w III Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida w Kielcach. Jako klasę pierwszego wyboru wskazało ją 168 kandydatów, z czego 132 potwierdziło wniosek. Druga pod względem popularności jest klasa biologiczno-chemiczna w II Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Śniadeckiego. Jako swój pierwszy wybór wskazało ją 138 kandydatów, z czego 126 już potwierdziło tę decyzję, składając dokumenty.
Marcin Chłodnicki mówi, że na stronie kielce.e-omikron.pl jest lista szkół i klas, które można wybrać.
– Na tej stronie dostępny jest też kalkulator, który pomoże zasymulować ilu punktów potrzebuje kandydat, żeby do danej klasy się dostać. Wynik jest generowany na bazie danych z lat ubiegłych. Oczywiście każdego roku liczba punktów potrzebna do tego, by dostać się do wymarzonej klasy jest inna – zaznacza zastępca prezydenta Kielc.
Z wydrukowanym wnioskiem kandydaci udają się do szkoły, gdzie zaznaczyli klasę pierwszego wyboru. Rodzice ósmoklasisty, którzy mają profil zaufany mogą za jego pomocą podpisać wniosek, wówczas wizyta w szkole nie jest konieczna.
Od 24 czerwca do 11 lipca kandydaci będą musieli wpisać oceny i osiągnięcia ze świadectwa oraz wyniki egzaminu ósmoklasisty. 21 lipca szkoły wywieszą listę kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych. Jeżeli ktoś nie dostanie się do wybranej szkoły, to od 2 sierpnia rozpoczyna się rekrutacja uzupełniająca do tych klas, gdzie zostały wolne miejsca.
W sumie miasto Kielce przygotowało w tym roku około 4,2 tys. miejsc w liceach, technikach i szkołach branżowych.