Od ponad pół wieku w powiecie pińczowskim uprawiana jest mięta pieprzowa. – Wyróżnia ją mocny, mentolowy zapach – podkreśla Wojciech Strączkiewicz, plantator z Jelczy Wielkiej w gminie Michałów, która jest zagłębiem uprawy tego zioła na Ponidziu i jednym z większych rejonów uprawy mięty pieprzowej w Polsce.
– To najlepszy gatunek mięty. Posiada najwięcej olejku eterycznego, którego głównym składnikiem jest mentol. To odmiana angielska. Prawdopodobnie po I wojnie światowej wyprodukowano ją w Mitcham, następnie przywędrowała do Polski – mówi.
Mięta pieprzowa uprawiana jest z sadzonek. Do ich produkcji zwykle używa się rozłogów, to dolne części korzeni tej rośliny. Ważną rzeczą w plantacji mięty jest jej pielenie, czyli ręczne usuwanie chwastów z upraw roślinnych. Po 20 czerwca rolnik przystąpi do pierwszych pokosów.
– W naszym rejonie doskwiera susza. Zbiory w tym roku są opóźnione, ale i bardzo słabe, nawet o połowę mniejsze w porównaniu z rokiem ubiegłym – dodaje. Wojciech Strączkiewicz miętę zbiera mechanicznie, za pomocą kombajnu do zbioru ziół. Na polu koszona jest mięta zielona, następnie zwożona do gospodarstwa.
Suszenie ziela na kozłach ustawianych na polu, na powietrzu, jest najpopularniejszym sposobem, dlatego wkrótce na michałowskich polach będzie można zobaczyć charakterystyczne drewniane konstrukcje, na których plantatorzy zawieszają zebrane r jednak pan Wojciech robi to w suszarni ogrzewanej do temperatury 38 stopni Celsjusza przez około dwie doby. – Zioła z suszarni mają dobrą jakość. Pozostają zielone. Są wykorzystywane do herbat – informuje. Okres wegetacji mięty wynosi od 60 do 80 dni. Ta roślina lubi gleby próchniczne, przepuszczalne. Dobrym przedplonem jest nawóz organiczny m.in. obornik oraz zboże.
Aktualnie jest popyt na miętę, jest to więc surowiec opłacalny. Cena omłotu 1 kg mięty waha się od 9 do 10 zł.
Mięta znana i wykorzystywana już w starożytności, dziś wykorzystywana jest w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i lecznictwie.
Plantator od 15 lat prowadzi 16-hekatarowe dobrze zmechanizowane gospodarstwo, w którym uprawiane są głównie zioła: melisa lekarska, pokrzywa, jeżówka purpurowa, szałwia, mniszek lekarski, czy oregano. Po wysuszeniu zioła pakowane są w torby papierowe i wysyłane m.in. do sklepów zielarskich.