Od 1 lipca lekarze rodzinni zyskają więcej przywilejów. Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział reformę podstawowej opieki zdrowotnej. Ma ona w sposób zasadniczy zwiększyć zakres profilaktyki i diagnostyki oraz zmniejszyć kolejki do specjalistów. Wedle ustawy lekarze rodzinni w przychodniach będą mogli wystawić skierowanie do specjalistów.
Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia informuje, że dzięki zmianom zyskają przede wszystkim pacjenci. – Na liście tych badań, które będą mogli zlecać lekarze we wszystkich przychodniach POZ pojawi się dziewięć nowych pozycji. Są to m.in. badania biochemiczne i immunochemiczne oraz badania kału i mikrobiologiczne – wylicza Małgorzata Kiebzak.
Zdaniem Wojciecha Przybylskiego, wojewódzkiego konsultanta ds. zdrowia publicznego, dzięki tym zmianom, pacjenci nie będą musieli tak długo jak teraz czekać na wizytę u specjalisty. Jak mówi nasz ekspert, obecnie kolejki do lekarzy specjalistów są niezwykle długie, a na wiele badań kierują właśnie oni. Po 1 lipca to się zmieni.
– Pacjent musi mieć dostęp do badań diagnostycznych i lekarz POZ powinien wystawiać na nie skierowania. Niestety rzeczywistość była zupełnie inna i teraz poszerzamy listę badań, na które skierowania będzie mógł wystawić lekarz rodzinny, by skrócić dostęp do badań diagnostycznych. Dzięki temu skróci się również czas oczekiwania do specjalisty, do dobrej diagnozy i do dobrego leczenia. To zdecydowanie poprawi jakość terapii, bo lekarze będą wcześniej rozpoznawać chorobę u pacjenta i będą w stanie szybciej wdrożyć odpowiednie leczenie – dodał Wojciech Przybylski.
Dariusz Saletra, dyrektor PZU Zdrowie Centrum Medyczne Artmedic również uważa, że reforma jest korzystna dla pacjenta, ale musi się zwiększyć finansowanie przychodni. – Z punktu widzenia finansów te badania mają iść z puli stawki pacjenta w ramach POZ. Dla pacjenta nie ma to żadnego znaczenia, natomiast dla lekarzy jest to dodatkowe obciążenie, a nie są to badania tanie. Dlatego jako przychodnia podstawowej opieki medycznej oczekujemy zwiększenie stawki na pacjenta – dodał Dariusz Saletra.
Natomiast jesienią pakiet badań ma zostać rozszerzony o badania z zakresu kardiologii. Lekarz rodzinny będzie mógł skierować pacjenta na echo serca, czy EKG. Internista z przychodni będzie mógł wypisać skierowanie także na różne badania z zakresu endokrynologii. Jesienią ma wejść w życie także opieka koordynowana nad pacjentem. Tu też główną role będą pełnić lekarze rodzinni.
Więcej na temat zmian, które od 1 lipca wejdą w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej będzie mówić w Punktach Widzenia. Początek audycji o godz. 16.30.