Unikalny zabieg ratujący życie, który polegał na przezskórnym zamknięciu ubytku, powstałego w sercu w wyniku rozległego zawału, wykonali specjaliści ze Świętokrzyskiego Centrum Kardiologii.
51-letni pacjent z powodu pękniętej przegrody był najpierw operowany przez zespół Kliniki Kardiochirurgii. Lekarze otworzyli mu klatkę piersiową i w sercu wszyli łatę chirurgiczną, która wzmocniła przegrodę, wyjaśnia dr Edward Pietrzyk, kierownik Kliniki Kardiochirurgii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
– Jest to jeden z najcięższych zabiegów kardiochirurgiczny, ponieważ nie dość, że szyjemy w tkankach, które są kruche, a przez to mało wartościowe, to jeszcze dodatkowo to serce jest dramatycznie uszkodzone – mówi specjalista.
Jak dodaje Edward Pietrzyk, ze względu na osłabienie tkanek, wywołane zawałem, w górnej części wszytej łaty doszło do ponownego ubytku w przegrodzie. Dlatego konieczna była ponowna interwencja kardiochirurgów. Zespół podjął się próby przezskórnego zamknięcia ubytku z użyciem specjalnej zatyczki, która scaliła serce.
Jak tłumaczy Edward Pietrzyk, była to olbrzymia operacja z niepewnymi rokowaniami, ponieważ wykonano ją w krótkim odstępie czasu od pierwszej. Jednak po przeanalizowaniu sytuacji specjaliści podjęli się tego zabiegu.
– Po wspólnych naradach z kardiologami inwazyjnymi doszliśmy do wniosku, że najkorzystniej dla pacjenta byłoby, by ubytek w jego sercu zamknąć bez otwierania klatki piersiowej. W związku z tym przez tętnicę udową i żyłę udową wprowadziliśmy specjalne cewniki, które miały doprowadzić i założyć coś w rodzaju zatyczki, która zamknie możliwość przepływu między prawą, a lewą komorą serca – dodał Edward Pietrzyk.
51-letni chory operowany był przez zespół lekarzy w składzie: prof. Dariusz Dudek, dr n.med. Edward Pietrzyk oraz lekarz Łukasz Rekść.
Po zabiegu, stan pacjenta ustabilizował się, w kontrolnych badaniach echokardiograficznych przeciek przez przegrodę uległ praktycznie całkowitemu zamknięciu. Mężczyzna po kilku dniach od operacji został wypisany do domu.
Jest to kolejny rodzaj zabiegów realizowanych w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Od kwietnia ubiegłego roku, w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii wykonywane są zabiegi przezcewnikowej wymiany zastawki aortalnej. Z kolei w tym roku, specjaliści ze szpitala na Czarnowie rozpoczęli wykonywanie zabiegów naprawczych ubytków w przegrodzie międzyprzedsionkowej.
Lekarze przygotowują się również do kontynuacji programu dotyczącego przezskórnych procedur naprawczych niedomykalności zastawki dwudzielnej.