Wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak zapowiedział podpisanie w czwartek (23 czerwca) o godzinie 10.00 nowej umowy na dostawę do Wojska Polskiego przenośnych, przeciwlotniczych zestawów Piorun.
Podczas konferencji prasowej wicepremier Błaszczak zapowiedział, że pierwsze z nich mają trafić na wyposażenie żołnierzy jeszcze w tym roku.
Z nieoficjalnych informacji podanych przez portal Defence24.pl wynika, że wartość zamówienia ma przekroczyć 3 mld zł. Sam producent zapowiedział już, że zwiększy swoje moce produkcyjne. Dotychczas dostarczano około 300 pocisków rocznie, w tym roku ma to być 600 rakiet, a od 2022 roku możliwości produkcyjne zakładu wyniosą 1000 Piorunów na rok.
To niejedyny sukces skarżyskiego zakładu, wchodzącego w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Już pierwszego dnia zakończonych niedawno targów obronnych w Paryżu MESKO S.A. podpisało na stoisku Ministerstwa Obrony Ukrainy umowę o współpracy pomiędzy Zarządem MESKO, który reprezentowali Marcin Ożóg oraz Przemysław Kowalczuk, a Dyrektorem Generalnym Państwowej Firmy „Ukrspecexport” Ukraina Wadymem Nozdrią. Przy podpisaniu umowy obecny był Prezes Zarządu PGZ Sebastian Chwałek oraz Zastępca Ministra Obrony Ukrainy Dynys Szarapow. Umowa dotyczy zarówno współpracy w zakresie dostaw szerokiej gamy amunicji różnych kalibrów, jak i realizacji projektów badawczo-rozwojowych prowadzonych przez sygnatariuszy umowy.
Przenośne Przeciwlotnicze Zestawy Rakietowe „Piorun” (Grom-M) to modernizacja dotychczasowych zestawów Grom, która została przeprowadzona w latach 2010-15. Dzięki modernizacji, uzyskano poprawę efektywności głowicy samonaprowadzającej poprzez zwiększenie czułości detekcji. To wpłynęło na powiększenie zakresu wykrycia celu, uzyskano wzrost odporności na zakłócenia, zwiększono zasięg rażenia, zastosowano zapalnik zbliżeniowy, układ autoryzacji dostępu, a także przystosowano zestaw do operowania w warunkach nocnych. „Pioruny” i „Gromy” są produkowane przez firmę Mesko S.A., która od 2015 r. jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej.