Świętokrzyskie Centrum Onkologii i Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach będą miały nowoczesną kotłownię. W urzędzie marszałkowskim podpisano preumowę na realizację inwestycji polegającej na wymianie źródeł ciepła dla szpitali. Dwie największe lecznice w regionie będą miały nowoczesne i ekologiczne ogrzewanie z miejskiej sieci ciepłowniczej.
Jak informuje Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego, pieniądze na realizację inwestycji pochodzą z unijnego programu REACT-EU, który pozwala na realizację projektów związanych z efektywnością energetyczną.
– Całkowity koszt tego przedsięwzięcia szacujemy na ponad 33 mln zł, z czego unijne dofinansowanie w ramach REACT-EU wynosi ponad 18,5 mln zł. Dzięki temu zlikwidowana zostanie w całości dotychczasowa kotłownia węglowa, obsługująca obydwie lecznice. Ponadto w ramach projektu powstaną także trzy mniejsze niskoemisyjne kotłownie gazowe zapewniające m.in. dostęp do ciepłej wody użytkowej dla obydwu szpitali – wyjaśnia.
Profesor Stanislaw Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii podkreśla, że dotychczasowa kotłownia lecznicy ma już ponad 30 lat i jest mocno przestarzała.
– Dlatego ta inwestycja jest przez nas długo wyczekiwana. Cieszymy się, że będziemy mogli pozyskiwać ciepło z miejskiej elektrociepłowni. To zdecydowanie poprawi zarządzanie ciepłem we wszystkich naszych obiektach, przyczyni się także do oszczędności i zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do środowiska. To także dobra wiadomość dla mieszkańców osiedli Ślichowice i Dalnia, ponieważ z lokalnego krajobrazu zniknie komin dotychczasowej kotłowni szpitalnej – ocenia.
Zbigniew Duda, dyrektor elektrociepłowni Kielce, zaznacza, że likwidacja dotychczasowej kotłowni wpłynie pozytywnie na jakość powietrza w stolicy województwa świętokrzyskiego.
– Ta inwestycja ograniczy emisję dwutlenku węgla do atmosfery aż o ponad 10 tys. ton. Ciepło pozyskiwane przez dwie kieleckie lecznice będzie powstawać w pełni w bezemisyjny sposób, między innymi w tzw. bloku biomasowym i kogeneracyjnym, w którym energia cieplna będzie wytwarzana podczas produkcji prądu- wyjaśnia.
Inwestycja ma być zrealizowana do końca 2023 roku. Projekt obejmuje cztery zadania, w tym między innymi wykonanie przyłącza cieplnego do sieci ciepłowniczej Elektrociepłowni Kielce oraz węzłów cieplnych.