Świętokrzyskie jest gotowe do sezonu turystycznego. W tym roku uroczysta inauguracja z udziałem samorządowców i przedstawicieli branży turystycznej odbyła się w Busku-Zdroju. Zarząd województwa świętokrzyskiego podkreśla bowiem, że region chce stawiać na turystykę uzdrowiskową.
W Busku-Zdroju na przyjezdnych czeka m.in. nowoczesna i jedna z największych w Polsce tężnia solankowa, która znalazła się na 4. miejscu w rankingu najchętniej odwiedzanych miejsc w regionie.
Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego od 19 lat organizuje Inaugurację Sezonu Turystycznego. Co roku odbywa się w innym miejscu i promuje interesujące z punktu widzenia turystyki obszary.
Marcin Piętak, prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej, zapowiada uruchomienie weekendowego autobusu turystycznego z Kielc na Święty Krzyż. Z kolei za rok nastąpi wielkie otwarcie nowej atrakcji turystycznej jaką będzie Park Legend – Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich, który powstaje w Nowej Słupi.
– Wartość tej inwestycji to ponad 20 mln zł. Prace budowlane zakończą się w lipcu. Następnie wykonawcy przystąpią do tworzenia multimedialnej wystawy. Mamy nadzieję, że w tym roku zakończymy inwestycję. Liczę, że samorząd województwa podejmie decyzję, aby w przyszłym roku inauguracja sezonu turystycznego odbyła się Nowej Słupi – dodał.
Andrzej Pruś, przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego podkreślił, że wybór miejsca do inauguracji sezonu nie był przypadkowy. Przypomniał, że w najbliższych latach samorząd województwa chce postawić na tzw. turystykę uzdrowiskową.
– Mamy się czym chwalić i myślę, że wokół takich perełek jak Busko, Solec, niebawem Pińczów i Kazimierza trzeba budować idee, które będą przyciągać ludzi. Pomysł tężni w Busku pokazał, że warto stawiać na tego typu przedsięwzięcia. Blisko 270 tys. osób w niespełna pół roku odwiedziło kompleks – dodał.
Burmistrz Waldemar Sikora dodał, że Busko mimo, że jest najmłodszym miejscem atrakcji turystycznych w regionie.
– Do tego dochodzi oferta kulturalna w postaci m.in. Festiwalu Krystyny Jamroz czy koncertów Buskiej Orkiestry Zdrojowej. To świadczy o tym, że Busko jest miejscem na tyle przyjaznym do tego, żeby tu przyjechać odpocząć i mile spędzić czas – dodał.
Podczas inauguracji przedstawiono nową i bezpłatną aplikacje dla turystów, pod nazwą „Świętokrzyskie szlaki”. Zawiera aż 1470 km szlaków pieszych i ponad 500 km szlaków rowerowych.
– Jest oparta o zinwentaryzowaną sieć szlaków turystycznych, atrakcji turystycznych i ich opisów, nieustannie aktualizowanych – informuje Jerzy Kapłon, prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. – Można sobie wyszukiwać te atrakcje, ich ulokowanie na szlaku i wedle tego planować wycieczkę. To rozmaite atrakcje m.in. krajoznawcze, widokowe, zabytki, miejsca związane z kulturą, etnografią, etnologią – dodał.
Od lat niekwestionowanym liderem miejsc cieszących się największą popularnością jest Kompleks Turystyczny w Bałtowie. Odwiedziło go blisko pół miliona turystów. Na drugim miejscu uplasował się Geopark Świętokrzyski. Na trzecim miejscu jest Sabat Krajno.