107 prac, autorstwa 59 artystów można zobaczyć na pokonkursowej wystawie 45. Interdyscyplinarnego Konkursu Plastycznego Województwa Świętokrzyskiego Przedwiośnie 2022. Wernisaż odbędzie się w piątek, 24 czerwca, o godz. 19.00, w Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach.
„Przedwiośnie” jest nazywane świętem świętokrzyskiej plastyki i najważniejszą kielecką konfrontacją artystyczną. Monika Cybulska z Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach podkreśla, że konkurs był skierowany do profesjonalnych artystów plastyków, związanych z województwem świętokrzyskim poprzez pochodzenie, wykształcenie lub przynależność do związków twórczych.
– Formuła od lat jest przemyślana tak, aby kielecka publiczność mogła śledzić dokonania w dziedzinie malarstwa, fotografii, rzeźby, rysunku, plakatu, mediów, nowych mediów i grafiki. To również dzięki tej szerokiej prezentacji dziedzin sztuki współczesnej, konkurs w swej 45-letniej historii zyskał sobie wierną publiczność, z uwagą śledzącą dokonania artystów województwa świętokrzyskiego – zaznacza.
W tym roku napłynęło 231 prac, 84 autorów. Oceniła je komisja konkursowa w składzie: prof. dr hab. Maria Piątek – artystka wizualna, malarka, animatorka kultury, związana ze Społeczną Akademią Nauk w Warszawie, przewodnicząca jury, prof. dr hab. Jan Tutaj – zajmuje się rzeźbą i obiektem, medalierstwem, szeroko rozumianym rysunkiem oraz fotografią, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz mgr Beata Ewa Białecka – artystka, malarka, uczennica prof. Jerzego Nowosielskiego.
Jak wyjaśnia Monika Cybulska, jury do wystawy pokonkursowej zakwalifikowało 107 prac 59 autorów.
– Wystawa prezentowana w przestrzeniach galerii BWA jest wydarzeniem artystycznym. Naszym priorytetem, jako organizatora ekspozycji, jest jej wysoki poziom, ale także prezentacja, promocja, rozpowszechnianie w pełni różnorodnych form, tendencji, technik, stylów w sztuce współczesnej – mówi.
Dodaje, że ostatnie dwa lata pandemii oraz wydarzenia ostatnich miesięcy odcisnęły piętno na sztuce, którą pokazują twórcy.
– Można powiedzieć, że artyści w sposób bezpośredni komentują to, co widzą, obserwują, zastaną rzeczywistość. Na przykład w swoich pracach graficznych, Marek Osman bezpośrednio odnosi się do sytuacji na Ukrainie. Podobnie zresztą jest u Anny Ciszek. Inni artyści wręcz się wycofują, pragną wrócić do wnętrza, zatrzymać się. Tu mam na myśli prace Katriny Sadrak „Anima Mundi” czy też „Nie-Obecni” Katarzyny Zawadzkiej, albo instalację Marty Pabian „Ciało bolesne” – wskazuje.
Wręczenie nagród nastąpi podczas wernisażu wystawy. Prace będzie można oglądać do 29 lipca.