Kursy dla młodych programistów, o wartości 12 tysięcy złotych każdy, otrzymali uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Bartosza Głowackiego w Opatowie. Młodzi ludzie zajęli pierwsze i piąte miejsce w kraju, w konkursie Polskiego Towarzystwa Informatycznego GEEK. Zmagania polegały na opracowaniu edukacyjnej gry komputerowej.
W konkursie wzięły udział dwa czteroosobowe zespoły, które zakwalifikowały się do finału. Rafał Kołodziejczyk, przewodniczący komitetu organizacyjnego konkursu GEEK, a także szef świętokrzyskiego oddziału towarzystwa mówi, że opatowscy uczniowie z różnych klas pokonali klasy informatyczne, co jest dużym sukcesem.
– Cały konkurs GEEK jest podzielony na dwie kategorie: napisanie gry i stworzenie projektu gry, skierowany jest do szkół podstawowych i ponadpodstawowych – wyjaśnia Rafał Kołodziejczyk.
Pierwsze miejsce zdobyła grupa, która przygotowała grę edukacyjną „Lucas Adventure: W pogoni za smokiem Mircusem”. Prace trwały od września, każdy miał swój zakres obowiązków. Zofia Kapsa zajmowała się z koleżanką grafiką a Maciej Pacholczak z kolegą – programowaniem.
– To gra edukacyjna. Głównym celem było pokonanie przeciwników, którzy zadawali pytania z trzech działów fizyki: jądrowej, termodynamiki i astronomii – wyjaśnia Maciej Pacholczak. Nie brakowało także elementów zręcznościowych, a na końcu czekał smok Mircus, który zadawał kolejne zadania. Na końcu gry pojawia się punktacja za rozwiązane zadania – opisuje.
Z kolei Adrian Borzęcki i Kacper Maziarz z kolegami stworzyli projekt gry, za który dostali piąte miejsce w kraju. Uważają, że niewiele im brakło do podium i podkreślają, że ich pomysł miał pokazać, że fizyka to przystępna nauka, szczególnie dział dotyczący elektryczności. Głównym bohaterem był elektryk, który rozwijał swoja firmę, rozwiązując zadania.
Korneliusz Kopeć z firmy House of Angular, produkującej aplikacje mówi, że wspiera młodych informatyków i za pomocą głównej nagrody, czyli autorskiego kursu programowania, chce zaszczepić chęć dalszej edukacji i samorozwoju.
– To kurs, który przygotowuje młodych i ambitnych ludzi z podstawami programowania do tego, aby zdobywali dobre praktyki i dowiedzieli się więcej o branży IT. My chcemy tę wiedzę podać na tacy – informuje Korneliusz Kopeć.
Opiekun grupy, która zajęła pierwsze miejsce to Mirosław Pargieła, nauczyciel fizyki i informatyki w popularnym „Bartoszu”. Cieszy się szczególnie ze stypendium, które pozwoli na rozwój uczniów.
Pozostałe nagrody uczniowie otrzymają jesienią w Warszawie od informatyczno-technologicznych gigantów: Google, Samsunga, Amazona, ale także narodowego przewoźnika PLL LOT.