Kielczanie kultywujący pamięć 4. Pułku Piechoty Legionów, obchodzili dziś święto tej historycznej jednostki. Prezes Stowarzyszenia Żołnierzy i Sympatyków 4. Pułku, Zofia Wieczorek-Nowak podkreśla, że tradycja jest podtrzymywana w dużej mierze przez potomków żołnierzy służących w kieleckim oddziale.
– Dziadkowie, ojcowie, bracia walczyli w tym pułku. Trudno o tym zapomnieć. Po drugie wytwarzało w tych rodzinach bardzo dużą więź z Polską. Jak się mówi – dziecko z mlekiem matki wysysało ten patriotyzm od lat. Tak też się dzieje w naszych domach – podkreśla.
Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Józef Kasprzyk podkreśla, że 4. Pułk Piechoty Legionów to jednostka legendarna i głęboko wpisana w historię Kielc.
– Nie można opisać międzywojennej historii Kielc bez wspomnienia o tym miejscu. W okresie międzywojennym, „Czwartacy” tworzyli „kod kulturowy” Kielc i regionu kieleckiego. Wspominamy dzisiaj dowódców „Czwartaków”, jak bohaterskiego gen. Bolesław Roję. Przypominamy także tych wszystkich, którzy wywodzili się z tej jednostki i walczyli o niepodległość Polski w kampanii wrześniowej – zaznacza.
– Dzisiejsze święto jest także podziękowaniem dla tych, którzy tradycję „czwartacką” przenieśli we współczesność, w III Rzeczpospolitą. To są przede wszystkim rodziny tych ludzi, którzy stanowili korpus oficerski, podoficerski i żołnierski. Jesteśmy również wdzięczni Wojsku Polskiemu, które tu na Bukówce dziedziczy tą wspaniałą historię i tradycję – dodaje minister Jan Józef Kasprzyk.
– To jednostka tworząca historię naszego miasta i regionu – wskazuje wicewojewoda świętokrzyski, Rafał Nowak. – Dzięki oficerom służącym w tej jednostce Kielce rozwijały się bardzo prężnie. Służyli w niej żołnierze, którzy zapisali się w historii Polski m.in. bohaterską obroną Westerplatte. A musimy pamiętać, że połowę załogi tej placówki stanowili żołnierze pochodzący z naszego regionu, którzy zamiast planowanych 12 godzin bronili się 7 dni. Pokazując hart ducha najdzielniejszych żołnierzy służących w Wojsku Polskim – podkreśla.
– „Czwartacy” na Bukówce, a artylerzyści na Stadionie to dwa niepodległościowe filary Kielc naszego pokolenia, Kielc XXI wieku – przypomina senator Krzysztof Słoń.
– Powinniśmy kultywować pamięć o tych bohaterach, bo przyczynili się nie tylko do rozwoju naszego miasta, tak wielu przedsięwzięć, które im zawdzięczam, ale przede wszystkim przyczynili się do niepodległej, wolnej ojczyzny – podkreśla parlamentarzysta.
– 4. Pułk Piechoty Legionów jest tylko częścią dużo dłuższej historii polskiego oręża – mówi prezydent Kielc, Bogdan Wenta.
– Powinniśmy pamiętać, że jednostka miała tu swoją siedzibę. Szczególnym elementem historii jest to, co istnieje w świadomości każdego pokolenia, czyli obrona Westerplatte. 68 żołnierzy z Kielc i regionu świętokrzyskiego walczyło w obronie tej placówki w heroicznym boju, pozostając, pomimo klęski, symbolem heroicznej walki o ojczyznę – mówi.
– 4. Pułk Legionów zasłużył się dla wolności Polski – dodaje przewodniczący rady miasta, Jarosław Karyś. – „Czwartacy” byli także zasłużeni dla Kielc. To w tym miejscu toczyła się jeszcze przedwojenna historia służących w nim żołnierzy. To niezwykle ważne byśmy pamiętali o tej jednostce i ludziach z nią związanych – mówi.
Uroczystości zakończyły się wręczeniem zasłużonym kielczanom medali Pro Patria. Otrzymali je Elżbieta Grażyna Karpińska i Marek Łukasz Tepera. Z kolei odznaczenie Pro Bono Poloniae, wręczono Antoniemu Nowakowi i Zofii Wieczorek-Nowak. Przed tablicą pamiątkową 4. Pułku Piechoty Legionów złożono wiązanki kwiatów.
4. Pułk Piechoty Legionów – oddział piechoty Wojska Polskiego utworzony w roku 1918 kontynuował tradycję 4. Pułk Piechoty Księstwa Warszawskiego, 4. Pułku Piechoty Liniowej Armii Królestwa Polskiego i 4. Pułku Piechoty Legionów Polskich. Do historii przeszły zwłaszcza krwawe boje ostatniego z nich, dowodzonego przez ppłk. Bolesława Roję, pod Jastkowem na przełomie lipca i sierpnia 1915 roku. W 1922 r. czwartacy przybyli do stałego garnizonu w Kielcach. Trzy lata później rozpoczęto budowę koszarów na Bukówce. We wrześniu 1939 r. Pułk walczył m.in. w obronie Twierdzy Modlin. Czwartacy stanowili również załogę Westerplatte.
W lipcu 1944 r. z oddziałów partyzanckich AK w rejonie podkieleckich Daleszyc i Zagnańska sformowano 4. Pułk Piechoty Legionów AK, który stoczył boje z okupantem idąc na pomoc walczącej Warszawie. Po wojnie, 4. Pułk Piechoty 2. Dywizji przybył na Bukówkę. Po kilku latach został przeformowany na 4. Pułk Zmechanizowany, a następnie w 1995 r. rozformowany. Od 2004 r. funkcjonowało tu Centrum Szkolenia na Potrzeby Sił Pokojowych. Od 2012 r. zadania tej jednostki przejęło Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych.