Niepełnosprawne dzieci ze Szkoły Specjalnej „Akademia życia” w Kielcach zakończyły rok szkolny. W placówce kształci się 80 uczniów, od 7 do 24 roku życia z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym, z autyzmem lub zespołem Aspergera, a także z niepełnosprawnością ruchową.
Jak przyznał Norbert Kaczmarczyk, wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, placówka nie tylko kształci na wysokim poziomie, ale także integruje środowisko dzieci niepełnosprawnych.
– Ta inicjatywa, czyli pokazanie integracji i edukacji jaką tutaj wykonuje dyrekcja, nauczyciele i rodzice jest niesamowicie ważna. Jako rząd staramy się takie działania wspierać. Dlatego rozpoczęliśmy program dofinansowań do szkół niepublicznych. Dotacje celowe będą możliwe już po okresie wakacyjnym. Bardzo się z tego cieszymy, wspieramy dzieci i ich rodziców. Wspólna integracja powoduje, że wznosimy się na wyższe poziomy, dodał wiceminister Norbert Kaczmarczyk.
Grzegorz Ślęzak, dyrektor szkoły informuje, że placówka realizuje podstawę programową, ale oprócz tego prowadzi zajęcia m.in. logopedyczne, integracji sensorycznej, rehabilitacji ruchowej oraz terapii pedagogiczno – psychologicznej. Jednym z uczniów szkoły jest 12 letni Patryk.
– Jest bardzo fajnie, są fajni nauczyciele, którzy nas dużo uczą na różnych zajęciach. Lubię zajęcia z logopedą i zajęcia wspomagające słuch, dodał Patryk.
Ta szkoła pokazuje, że placówki kształcące dzieci niepełnosprawne są niezwykle potrzebne, powiedział poseł Mariusz Gosek. – Dzieci niepełnosprawne są wśród nas i musimy robić wszystko, by w dorosłe życie mogły startować na równi z osobami pełnosprawnymi. Temu służą takie szkoły, jak m.in. ta przy ulicy Bernardyńskiej 81. Oprócz tego ważna jest oczywiście odpowiednia opieka, a tu na taką mogą liczyć, dodał Mariusz Gosek.
W uroczystości udział wziął również Tomasz Jamka, członek zarządu województwa świętokrzyskiego. Jak powiedział, urząd marszałkowski zawsze wspiera tego typu placówki.
– Zarząd województwa świętokrzyskiego docenia i wspiera tego typu inicjatywy. Dostrzegamy potrzeby osób niepełnosprawnych. Szkoła Specjalna „Akademia życia” nie prowadzi już naboru nowych uczniów, więc widać jak duże jest zapotrzebowanie na tego typu placówki, dodał Tomasz Jamka.
Nauka w Szkole Specjalne „Akademia życia” jest bezpłatna. Placówka prowadzona jest przez Fundację „Pomoc Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej”.