W kategorii rękodzieło i sztuka ludowa nagrodę otrzymała pani Elżbieta Klimczak z Obic w gminie Morawica, która specjalizuje się z rzeźbieniu w glinie. Jej figury o tematyce sakralnej znane są nie tylko w Polsce, ale i w Europie.
– To nagroda za moją twórczość, którą uprawiam od 50 lat. Nie spodziewałam się, że to ja zwyciężę w tej kategorii, ale tym bardziej jestem zadowolona. Rzeźbię w glinie, toczę na kole, uczę także dzieci i prezentuję swoje prace na różnych jarmarkach, także za granicą – mówiła pani Elżbieta Klimczak.
Najlepszą kapelą ludową okazała się Kapela Działoszacy, która działa przy Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Działoszycach. Jej wokalista, Adam Kocerba został również laureatem w kategorii solista.
– Dla nas kultura tradycyjna jest wszystkim w naszym życiu, bo każdy z nas związany jest z muzyką ludową od dziecka. Muzyka tradycyjna to są nasze korzenie i nasza polskość, więc trzeba robić wszystko, by ona trwała i cieszyła przyszłe pokolenia – podkreślił Adam Kocerba.
W koncercie udział wzięli także przedstawiciele województwa oraz świętokrzyscy parlamentarzyści, którzy są dumni z tego, że to właśnie tu zjechali z całej Polski miłośnicy kultury ludowej, którzy zarażają swoją pasją kielecką publiczność.
Wiceminister sportu Anna Krupka zaznaczyła, że kultura ludowa, to nasz wielki atut.
– To ogromny potencjał polskiej kultury, ale także naszego regionu. To bardzo ważne, by kulturę ludową wspierać. To także wizytówka Polski, która może przyciągać turystów. W naszym województwie mamy piękne tradycje ludowe i należy o tym pamiętać – przyznała Anna Krupka.
Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk stwierdził, że kultura i tradycje odgrywają znaczącą rolę, szczególnie w niepewnych czasach.
– Biorąc pod uwagę to, co dzieje się za granicą, te wartości powinny być nam szczególnie bliskie. To jest także element naszego patriotyzmu. Pokazanie kim jesteśmy, skąd się wywodzimy i jak jest to dla nas ważne – powiedział Piotr Wawrzyk.
Natomiast dla senatora Krzysztofa Słonia, Festiwal „Jawor- u źródeł kultury” to niezwykła promocja dla Kielc i regionu świętokrzyskiego.
– Okazuje się, że w całym kraju czerpanie ze źródeł kultury sprzyja temu, żebyśmy pamiętali o naszych korzeniach. „Jawor” staje się powoli wydarzeniem, które można określić jako „Opole piosenki ludowej”. Cieszy mnie obecność tak wielu gości, którzy przyjechali do Kielc, a jutro będą w Tokarni. Oni będą wskazywać stolicę regionu świętokrzyskiego jako to miasto, które pierwsze upomniało się o naszą kulturę ludową na tak dużą skalę – zaznaczył senator.
– Ogólnopolski Festiwal Kultury Ludowej „Jawor – u źródeł kultury” 2022 to sięganie właśnie do źródeł naszej kultury, do kultury naszych przodków – powiedział Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. – Nie możemy się odżegnywać od muzyki ludowej. Tytuł festiwalu mówi o tym, że właśnie sięgamy do źródeł kultury i to jest ta jego prawdziwa misja. Nie możemy się od tego odżegnywać, udawać że jesteśmy w globalnej wiosce i globalnej kulturze, bo każdy z nas ma korzenie w przeszłości. Musimy je pokazywać po to, by tworzyć kulturę masową, wysublimowaną i każdą inną. Musimy z czegoś czerpać i ten festiwal pokazuje właśnie z czego czerpiemy. Najważniejsze, że są tu zespoły z każdego regionu kraju -zaznaczył Witold Kołodziejski.
– Ogólnopolski Festiwal Kultury Ludowej „Jawor – u źródeł kultury” 2022, to impreza, która myślę będzie się z roku na rok rozrastała. To dobrze, bo warto pokazywać i promować piękną polską muzykę ludową – przyznał Jarosław Karyś, przewodniczący kieleckiej rady miasta. – Cieszymy się, że ta muzyka zagościła u nas, bo jest ona źródłem każdej innej muzyki. To jest muzyka, do której powinniśmy wracać, do której w tej chwili wracają też nawet ludzie młodzi To cieszy, bo pokazuje to, co już powoli niestety zanika. Oprócz samej muzyki musimy pielęgnować też pamięć o tradycjach związanych ze świętokrzyską wsią, tradycjach związanych z naszą historią. To jest najważniejsze – dodał Jarosław Karyś.
Tadeusz Sikora, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej, przyznał, że dobrze, że w tym roku formuła festiwali została rozszerzona.
– Ważne jest to, że rozszerzona została możliwość zobaczenia i posłuchania też innych zespołów z pozostałych, równie ciekawych regionów Polski. Już po dzisiejszym dniu widać, że ta impreza będzie jedną z najciekawszych w tym roku w naszym regionie – dodał Tadeusz Sikora.