W ten weekend plantatorzy jagody kamczackiej otwierają podwoje dla turystów. Chcą zapoznać ich z owocem, który w Polsce jest jeszcze mało znany, ale warto zwrócić uwagę na jego walory zdrowotne. Nadaje się też do wielu dań i słodyczy. Nie bez powodu także nazywany jest przez Japończyków „jagodą długiego życia i dobrego wzroku”.
Ewelina Pielaszkiewicz, właścicielka „Jagodowego pola” w Modliborzycach w gminie Baćkowice zwraca uwagę na to, że jagoda kamczacka przypomina jagodę leśną. Jest odrobinę większa, ale bardzo delikatna. Należy ją szybko zebrać, bo przejrzała opada z krzewów. Teraz jest najlepszy czas na zbiory.
– W tym roku wiosna była sucha, ale krzewy nie są aż tak bardzo wymagające i owoce są ładnie wybarwione, nawet duże. Nasze rośliny są coraz większe, więc też więcej jest owoców na nich – mówi Ewelina Pielaszkiewicz, która z mężem prowadzi plantację od 2017 roku na 3 hektarach.
Jagoda kamczacka to owoc, który działa przeciwzapalnie i przeciwwirusowo, obniża także poziom cholesterolu i hamuje rozwój cukrzycy czy chorób krążenia. Zawiera witaminy z grupy B, C, a także A, która zapobiega chorobom oczu. A owoce można spożywać na wiele sposobów.
– Już wypróbowaliśmy, że rewelacyjnie sprawdza się w kuchni: jagodzianki są wspaniałe, wychodzą smaczne dżemy, jogurty, owoce można zmiksować, trochę posłodzić i podać dzieciom. Rewelacja – zachwala plantatorka. Kilogram owoców można kupić do 15 złotych.
Dni otwarte na plantacji w Modliborzycach rozpoczynają się dziś o godzinie 10.00. Prócz samozbioru zaplanowano także wiele atrakcji, m.in. potrawy z użyciem jagody przygotowane przez miejscowe KGW, a także stoiska z naturalnymi miodami, olejami i serami.