Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński spotkał się z mieszkańcami Kielc. Wydarzenie w ramach akcji Prawa i Sprawiedliwości „Polska w sercu” odbyło się w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.
W trakcie spotkania wicepremier mówił m.in. o wartościach, jakimi powinni kierować się odpowiedzialni politycy, o metodach manipulacji ze strony niektórych środowisk politycznych, a także o relacjach pomiędzy Polską, a Unią Europejską.
Zdaniem Piotra Glińskiego, każdy, kto chce angażować się w działalność polityczną powinien realizować ideały pracy dla drugiego człowieka.
– Po dwóch latach pandemii możemy stwierdzić, że zrealizowaliśmy niemalże wszystkie założenia programowe i to mimo wielu przeciwności, także tych w postaci ataków ze strony opozycji, która używała wielu sposobów, aby dyskredytować demokratycznie wybrane władze – mówił.
– Opozycja próbowała wykorzystywać trudny czas pandemii, po to aby grać na emocjach. Były to dla nas wyzwania zupełnie nieznane, mierzył się z nimi cały świat. Tymczasem nasi koledzy po drugiej stronie sceny politycznej czynili starania o to, aby „podkładać nogi” rządzącym. Wykorzystywane przy tym były różne techniki manipulacji i przekłamań – opisywał wicepremier Piotr Gliński.
Odnosząc się do obecności Polski w Unii Europejskiej stwierdził, że nasza przyjaźń z Parlamentem Europejskim i Komisją Europejską jest dosyć szorstka i trudna.
– W socjologii polityki podstawowa teza dotycząca Unii Europejskiej była taka, że ta organizacja międzynarodowa charakteryzuje się deficytem demokracji. Poza Radą Europejską, wszystkie organy decyzyjne Wspólnoty nie mają demokratycznej reprezentacji – mówił wicepremier.
– Jako Polska nie powinniśmy płakać i narzekać, na to, że Unia nas ogranicza. Mimo, że często wobec naszego kraju stosowane są poza traktatowe środki ze strony Unii, powinniśmy walczyć o swoją pozycję – dodał.
W pytaniach od mieszkańców pojawiały się między innymi kwestie dotyczące unijnego pakietu klimatycznego Fit for 55, miejsc pracy dla regionu, rozwiązań komunikacyjnych, a także o zaangażowanie organizacji pozarządowych w pomoc dla uchodźców wojennych z Ukrainy.
W spotkaniu z ministrem Piotrem Glińskim wzięli udział także samorządowcy, parlamentarzyści i władze województwa.