Ochotnicza Straż Pożarna w Pełczyskach w gminie Złota ma sto lat. Z tej okazji, jednostka została wyróżniona złotym znakiem związku OSP. Poświęcono też okolicznościową tablicę, która zawisła na ścianie tamtejszej remizy. Widnieje na niej napis: „1922-2022. W hołdzie strażakom założycielom, kontynuatorom działalności OSP w Pełczyskach. Za bezinteresowną pomoc bliźniemu i społeczeństwu w 100 rocznicę powstania”.
Jubileusz zainaugurowała msza święta polowa na miejscowym stadionie. Potem odznaczono strażaków za wysiłek i zaangażowanie w pracę na rzecz lokalnej społeczności. Zasłużonym druhnom i druhom wręczono złote i brązowe medale „Za Zasługi dla Pożarnictwa”.
OSP w Pełczyskach powstała 1 października 1922 roku. Inicjatorem był Tadeusz Żebrowski, legionista, księgowy ówcześnie istniejącego majątku ziemskiego. Wówczas skład jednostki tworzyło 16 strażaków, a do ich dyspozycji była sikawka ręczna, parę bosaków i drabin oraz beczkowóz – mówił druh Jarosław Nowak, sekretarz jednostki, który przedstawił historię powstania OSP Pełczyska.
– Okres II wojny światowej przerwał naszą działalność, mienie, które posiadaliśmy zostało nam zabrane. Był to również czas, kiedy strażacy zaangażowali się w ruch narodowo-wyzwoleńczy. Po wojnie, w 1946 roku OSP reaktywowała statutową działalność. Stopniowo i w miarę możliwości zarówno finansowych rozpoczęto odbudowę mienia strażackiego – dodał.
Co ciekawe, w 1962 roku został wykonany przez kowala Zygmunta Chmielarza konny wóz ogniowy. Kolejnym rokiem, który szczególnie zapisał się w historii jednostki był 1972. Wówczas rozpoczęto budowę remizy strażackiej, którą uroczyście otwarto w lipcu 1974 roku.
W 2002 roku na bazie członków jednostki został założony zespól wokalny OSP Pełczyszczanie.
Aktualnie jednostkę tworzy 35 druhów – dodał prezes OSP Rafał Górniak.
– Jesteśmy prężnie działającą jednostką. Zachęcamy młodsze pokolenia do wstąpienia w szeregi OSP. Medale i odznaczenia nie biorą się z niczego, na nie trzeba zapracować, zasłużyć. Ponadto trzeba być zdyscyplinowanym i dobrym strażakiem – dodał.
Jubileusz uświetniła Orkiestra Dęta z Dzierążni.
Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP nadało medale za Zasługi dla Pożarnictwa:
Złoty medal za zasługi dla pożarnictwa otrzymali: Przemysław Zięba, Maciej Wierzbowski, Krzysztof Machynia.
Brązowy medal za zasługi dla pożarnictwa otrzymali: Marek Przeniosło, Andrzej Pobiega, Justyna Szczepanik, Ewelina Łyko.
Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP nadało Odznakę „Strażak Wzorowy” dla: Grzegorza Chmielarza, Dariusza Malczyka, Łukasza Nowaka, Piotr Walaś.
Z okazji 100-lecia wręczono też okolicznościowe grawertony. Udekorowani zostali nimi: Adam Futrzyński, Ryszard Górniak, Stanisław Górniak, Marcin Szczepanik, Rafał Szczepanik, Zbigniew Łyko, Ryszard Kowalski, Ewelina Kowalska, Wioletta Łyko, Grażyna Górniak, Halina Pobiega, Krzysztof Grzęda. Paweł Lunar, Przemysław Bober, Sebastian Gnacik, Sebastian Doliński, Jarosław Nowak.