W poniedziałek (27.06) rozpoczyna się 30. Plebiscyt Publiczności „O Dziką Różę”. W tym tygodniu zostanie pokazanych pięć spektakli, które miały premierę w sezonie artystycznym 2021/2022. Widzowie wybiorą najlepszych: aktorkę, aktora i spektakl. Zwycięzców poznamy podczas gali finałowej, która odbędzie się w niedzielę, 3 lipca.
Wydarzenie jest podsumowaniem kończącego się roku artystycznego. Jak mówi Michał Kotański, dyrektor Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, dla twórców przedstawień plebiscyt ma duże znaczenie.
– To na pewno jest docenienie pracy aktorów. To jest zawód, w którym się pokazujemy publicznie, w którym dużo energii wkładamy w to, żeby zaprezentować się publiczności, dlatego zawsze jakaś informacja zwrotna, docenienie ze strony widzów są cenne – wyjaśnia.
Pracowity tydzień
Dla aktorów ten tydzień na pewno będzie czasem niezwykle intensywnej pracy, ponieważ będą musieli sobie przypomnieć wszystkie swoje role z tego sezonu. Anna Antoniewicz mówi, że pomagają w tym emocje.
– Myślę, że jest w nas duży rodzaj ekscytacji, że możemy w przeciągu tak krótkiego czasu zagrać wszystkie premiery. To jest też kwestia bardzo dużej adrenaliny i pamięci emocjonalnej, która nam towarzyszy przy przygotowywaniu spektakli – tłumaczy.
Jacek Mąka zauważa, że są także dni, w których spektakle są grane dwukrotnie. To dodatkowe wyzwanie.
– Na przykład w czwartek mamy próbę i dwa przedstawienia, bo są dublury, dwa razy gramy także „Ale z naszymi umarłymi”, który jest fizycznie dosyć męczący. Także znów próba i dwa przedstawienia. Będzie dosyć ciężko, ale już jesteśmy na finiszu, wszyscy widzą urlop, także damy radę – zapewnia.
Przyznaje, że dla niego mijający sezon był bardzo udany.
– Wiele grałem, była też duża różnorodność, było i śmiesznie i poważnie. To, co cieszy w Kielcach, to fakt, że miałem okazję spotkać nowych, ciekawych reżyserów, były interesujące teksty – podkreśla.
Bilet za złotówkę
Dr Paulina Drozdowska z działu marketingu kieleckiej sceny dramatycznej zapowiada, że przegląd rozpocznie najnowszy spektakl.
– Pierwszy pokaz to nasza ostatnia prapremiera –„Ludwig” na podstawie tekstu i w reżyserii Jana Jelińskiego. Serdecznie państwa zapraszamy do przychodzenia na spektakle, do głosowania na najlepszych: aktorkę, aktora, spektakl. Zachęcamy też do wzięcia udziału w konkursie reklamowym na hasło reklamowe, mające promować kolejny plebiscyt, w którym na zwycięzców czekają dwie nagrody pieniężne po 4 tys. zł – zachęca.
Zasady udziału w spektaklu są proste. Bilety w cenie 1 zł na poszczególne spektakle, prezentowane w ramach plebiscytu rezerwować można w dniu ich pokazu, o godz. 12.00, tylko telefonicznie, pod numerami telefonów: 41 344 75 00 lub 512 945 191. Jeden dzwoniący może zarezerwować maksymalnie dwa bilety. Pierwsza osoba, która danego dnia się połączy, otrzyma też dwuosobowe zaproszenie na koncert finałowy.
Widzowie mogą zagłosować na najlepszych: aktorkę, aktora i spektakl sezonu 2021/2022. Mogą to zrobić za pomocą kuponów w dniu pokazu lub za pośrednictwem facebooka. Swoje nagrody przyznają też przedstawiciele kieleckich mediów.
Regulamin znajdą państwo na internetowej stronie Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.
Premiery sezonu 2021/2022 i daty ich prezentacji w ramach plebiscytu:
„Ludwig” według tekstu i w reżyserii Jana Jelińskiego – 27 czerwca (poniedziałek), godz. 19.00;
„Zaraza” w oparciu o „Dżumę” Alberta Camusa w reż. Uny Thorleifsdottir – 29 czerwca (środa), godz. 19.00;
„Prezent urodzinowy” Robina Hawdona w reżyserii Jerzego Bończaka – 30 czerwca (czwartek), o godz. 17.00 i 19.30;
„Król mięsopust” Jarosława Marka Rymkiewicza w reżyserii Jerzego Bończaka i Michała Kotańskiego – 1 lipca (piątek), o godz. 19.00;
„Ale z naszymi umarłymi” na podstawie powieści Jacka Dehnela w reżyserii Marcina Libera – 2 lipca (sobota), godz. 16.00 i 20.00.
Zwycięzców 30. Plebiscytu Publiczności „O Dziką Różę” poznamy 3 lipca, podczas gali, która o godz. 18.00, rozpocznie się na tymczasowej scenie Teatru im. Stefana Żeromskiego. Wydarzenie poprowadzi Krzysztof Łobodziński, a wystąpi zespół Karaś/Rogucki.
Dwa finały na jednej gali
Podczas tego wieczoru odbędzie się również finał zaległego, 28. Plebiscytu Publiczności „O Dziką Różę”, w którym udział biorą premiery sezonu 2019/2020. Widzowie mogli je oglądać w pierwszym półroczu tego roku. Były to: „Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa” w oparciu o utwór C.S Lewisa i adaptacji Radosława Paczochy w reżyserii Gabriela Gietzky’ego, „Och, te duchy!” Eduardo de Filippo w reżyserii Dana Jemmetta, „Schwarzcharakterki” Martyny Wawrzyniak w reżyserii Remigiusza Brzyka, „Wiśniowy sad” Antoniego Czechowa w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego, „Wiosenna bujność traw według tekstu i w reżyserii Michała Siegoczyńskiego oraz „Hańba” inspirowana powieścią Johna Maxwella Coetzeego w reżyserii Macieja Podstawnego.