Sposób funkcjonowania sieci badań klinicznych i ośrodków, które zostaną do niej włączone, to tematy zjazdu, który odbywa się w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.
Dzięki temu, w ŚCO powstanie centrum wsparcia badań, mówi Agnieszka Ryniec, dyrektor Centrum Rozwoju Badań Klinicznych.
– Sieć to 23 ośrodki, które otrzymały od nas dofinansowanie. Mamy nadzieję, że przyczyni się do tego, że Polska stanie się bardzo atrakcyjnym ośrodkiem do prowadzenia badań klinicznych dla sponsorów. Najważniejsze jest to, że pacjenci, którzy chorują będą mogli dostać najnowocześniejszą terapię, najbardziej skuteczną i taką, która często jest dopiero w fazie wejścia na rynek, mówi Agnieszka Ryniec.
Paweł Steckiewicz, kierownik Ośrodka Koordynacji Badań Klinicznych w ŚCO informuje, że na razie w szpitalu działa ośrodek koordynacji badań klinicznych, a w przyszłym roku zostanie uruchomione Onkologiczne Centrum Wsparcia Badań Klinicznych.
– Dzisiejszy dzień jest wyróżnieniem dla naszego ośrodka, dlatego że Agencja Badań Medycznych powierzyła nam organizację tak dużego wydarzenia. W naszym przypadku jesteśmy na etapach formalnych, by zaadaptować pomieszczenia, by stworzyć odpowiednią infrastrukturę. Rekrutujemy już kadrę. Takie spotkania jak dzisiaj na pewno nam w tym pomagają. Korzystamy z doświadczenia kolegów, którzy już te etapy mają za sobą, dodał Paweł Steckiewicz.
Andrzej Małkowski, zastępca dyrektora ds. organizacyjnych Ośrodka Wsparcia Badań Klinicznych w Białymstoku informuje, że w takich ośrodkach leczeni są pacjenci dla których wyczerpała się możliwość dotychczasowego leczenia konwencjonalnego. Te osoby będą mogły skorzystać z leków klinicznych, jeszcze na etapie ich badania.
– Badania kliniczne, to ogromna możliwość skorzystania z najnowszych, innowacyjnych metod, które bardzo często są jeszcze niedostępne, albo bardzo drogie. W niektórych chorobach, np. w onkologicznych, gdzie wyczerpane są standardowe metody leczenia, badania kliniczne są jedyną szansą, by osoba chora mogła w ogóle myśleć o może nawet nie o wyzdrowieniu, ale przedłużeniu życia, czy poprawieniu komfortu zdrowia, dodał Andrzej Małkowski.
Na stworzenie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych, Agencja w lutym przekazała Świętokrzyskiemu Centrum Onkologii 7,5 mln zł. Centra wsparcia badań klinicznych powstaną także w Szpitalu Pomorskim, Wojewódzkim Wielospecjalistycznym Centrum Onkologii i Traumatologii w Łodzi, czy Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu.