Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach, w ramach obchodów 76. rocznicy pogromu kieleckiego organizuje debatę „Relacje polsko-żydowskie w XX wieku. Badania – kontrowersje – perspektywy”.
Dr Marzena Grosicka z kieleckiej delegatury IPN zwraca uwagę, że instytut od lat stara się pogłębiać stan badań poświęcony stosunkom polsko-żydowskim. Od 2017 roku organizowane są też liczne konferencje poświęcone tej tematyce.
W tym roku podczas debaty poruszona zostanie kwestia roli wojska i sił represji w wydarzeniach z 4 lipca 1946 roku.
– Musimy pamiętać, że wydarzenia z 4 lipca odbywały się w okresie referendum, kiedy siły represji były bardzo mocno zmobilizowane. Należy pamiętać, że te wydarzenia również miały wpływa na to, co wydarzyło się w Kielcach 4 lipca – tłumaczy.
Marzena Grosicka zwraca uwagę, że wiele tematów dotyczących problematyki stosunków polsko-żydowskich budzi różnego rodzaju kontrowersje i spory nie tylko wśród naukowców. Pojawia się wiele przemilczeń, czy niedopowiedzeń. Dlatego IPN stara się jak najbardziej zgłębiać tę problematykę.
Konferencja odbędzie się 30 czerwca w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach. Początek o godz. 17.00.
Natomiast 4 lipca IPN wspólnie ze świętokrzyską Solidarnością organizuje obchody 76. rocznicy pogromu kieleckiego. Waldemar Bartosz, przewodniczący związku w regionie świętokrzyskim przypomina, że NSZZ Solidarność od 1981 roku składa wieńce przy kamienicy znajdującej się przy ulicy Planty 7. W tym roku będzie też m.in. wiązanka od prezydenta RP Andrzeja Dudy, którą złoży przedstawiciel kancelarii.
– Co roku wiele instytucji i osób fizycznych, które chcą pamiętać o tamtych tragicznych wydarzeniach, punktualnie o godz. 12.00 w ciszy składa wiązanki kwiatów – mówi Waldemar Bartosz.
Przewodniczący zaznacza, że dzięki pracy Instytutu Pamięci Narodowej, a szczególnie dr Ryszarda Śmietanki-Kruszelnickiego wiemy coraz więcej o tamtej tragedii.
– Pewnie badania będą trwać jeszcze dziesiątki lat, ale to dobrze, bo to oznacza, że odsłanianych jest coraz więcej kulisów i okoliczności tego, co nazywamy też prowokacją kielecką, bo wszystko na to wskazuje. To oczywiście nie pomniejsza tragedii ludzi, którzy wtedy zginęli – zwraca uwagę.
Uroczystości rocznicy pogromu kieleckiego organizuje również Stowarzyszenia im. Jana Karskiego. 4 lipca o godz. 14.00 na cmentarzu żydowskim duchowni różnych wyznań będą się modlić w intencji ofiar oraz pokoju w Ukrainie, Polsce, Europie i na świecie. Natomiast o godz. 16.00 sprzed pomnika Menora przy Alei IX Wieków Kielc wyruszy Marsz Pamięci. Uczestnicy przejdą do budynku dawnej synagogi i dalej do kamienicy przy ulicy Planty 7, w której w lipcu 1946 roku dokonano mordu na mieszkających tam Żydach. Tam nastąpi zakończenie uroczystości.