Integracja środowiska i przygotowanie płaszczyzny do współpracy – temu ma służyć drugi Mały Kongres Kultury Kielc i Regionu Świętokrzyskiego. To kolejna edycja działania, które wpisuje się w przygotowania kandydatury Miasta Kielce do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku.
Dr Maciej Zdanowicz, koordynator projektu Kielce Europejska Stolica Kultury 2029 wyjaśnia, że kongres ma charakter roboczy. Uczestniczą w nim przedstawiciele instytucji kultury zarówno tych, które są prowadzone przez miasto, jak i tych, które są finansowane przez urząd marszałkowski.
– Zapraszamy też przedstawicieli stowarzyszeń, fundacji, związków twórczych, które działają na polu upowszechniania kultury, edukacji artystycznej. Celem tych spotkań jest przede wszystkim integracja środowiska kulturalno-artystycznego i aktywizacja pod kątem budowania spójnej polityki kulturalnej miasta i regionu. Chodzi nam przede wszystkim o to, byśmy poznali swoje mocne i słabe strony, a znając swój potencjał, mogli podejmować szereg działań, w których wydarzenia jednorazowe czy cykliczne, albo też festiwalowe, mogły by być realizowane w ramach szerszej kooperacji – wyjaśnia.
Dodaje, że takie spotkania mają angażować całe środowisko.
– Abyśmy mogli mówić wspólnym głosem, abyśmy mogli budować spójną i konsekwentną strategię rozwoju kultury – tłumaczy.
Spotkanie odbędzie się we wtorek, 5 lipca, w godz. 10.00-15.00, w auli Centrum Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, przy ulicy Krakowskiej 11. Zapisy instytucji chcących wziąć udział w spotkaniu będą prowadzone do piątku, 1 lipca.
Dr Maciej Zdanowicz zapowiada, że końca dobiegają prace związane z przygotowaniem komunikacji społecznej.
– Z początkiem lipca zostanie uruchomiona kampania w mediach społecznościowych, w których będziemy prezentowali zarówno mieszkańcom, jak i turystom miasta oraz regionu, potencjał kulturowy, który przejawia się w dziedzictwie materialnym i niematerialnym. To będą również bieżące wydarzenia artystyczne – tłumaczy.
Zaznacza, że media społecznościowe mają się także stać elementem, który będzie integrował mieszkańców wokół idei, jaką są Kielce jako Europejska Stolica Kultury.
– Zakładamy uruchomienie programu, który będzie się nazywał programem ambasadorów Europejskiej Stolicy Kultury Kielce 2029 i, w odróżnieniu od innych miast i praktyk stosowanych do tej pory, zakładamy że tymi ambasadorami będą nie tyle autorytety i znane osoby, choć te znane postaci również zaangażujemy w nasze działania, ale na innym froncie. Natomiast będzie nam zależało, żeby to sami mieszkańcy, osoby które gdzieś zaznaczają się jaką wyjątkową energią, odpowiedzialnością za swoje najbliższe otoczenie, dzierżyły ten tytuł Ambasadora Europejskiej Stolicy Kultury i wśród swoich najbliższych propagowały tę ideę – wyjaśnia.
Europejska Stolica Kultury to europejskie miasto wybrane przez Unię Europejską, które w ciągu jednego roku może zaprezentować życie kulturalne miasta, całego regionu i państwa. Miasta i regiony organizują specjalnie na tę okazję koncerty, festiwale, pokazy, konferencje i inne działania reklamujące miasto i region.
Początkowo, od 1985 roku, wybierano Europejskie Miasta Kultury. Pierwszym były Ateny. W 1999 roku ich nazwę zmieniono na Europejskie Stolice Kultury. Miasta kandydackie muszą spełnić szereg warunków przewidzianych w aktach prawa unijnego – m.in. promowanie własnej kultury poprzez instytucję Ambasadora Kultury, czyli twórcy silnie związanego z miastem, współpracę międzynarodową, akcentowanie wartości europejskich oraz prowadzenie działań kulturalnych promujących miasto i region. Nie bez znaczenia są też metody propagowania informacji o kandydacie: coraz większą wagę przykłada się tu do technologii informatycznych.
Do tej pory tylko jedno miasto w Polsce było Europejską Stolicą Kultury. W 2016 roku został nią Wrocław.