„Porządek i zagłada. Policja w nazistowskich Niemczech” – to tytuł wystawy, którą można oglądać w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. W uroczystym otwarciu ekspozycji wziął udział dr Michael Groß, konsul generalny Niemiec.
W trakcie wernisażu zapewnił, że Niemcy są świadomi swojej odpowiedzialności za popełnione zbrodnie i pamiętają o ciemnej karcie swojej historii.
– Wszystkie jednostki niemieckiej policji dopuszczały się aktów terroru i zbrodni, w imię ideologii nazistowskiej. Początkowo dokonywały ich na terenie Rzeszy Niemieckiej a później we wszystkich krajach, opanowanych przez nazistowski reżim. Ekspozycja została przygotowana przez Niemiecką Wyższą Szkołę Policji w Münsterze. Ukazana została działalność niemieckiej policji od przejęcia władzy przez Adolfa Hitlera w Niemczech, po upadek III Rzeszy. Wystawa zaprezentowana została po raz pierwszy w 2018 roku, na ternie byłego niemieckiego, nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau – wyjaśnia konsul.
Historyk Ewa Kołomańska, kierownik Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michnowie podkreśla, że jednostki niemieckiej policji czynnie uczestniczyły w zagładzie Polaków, także na Kielecczyźnie.
– Niemiecka policja brała udział także w zagładzie Żydów. Między innymi w akcji Reinhardt, której 80. lecie obchodzimy w tym roku. Niemiecka policja brała udział także w pacyfikacjach wsi polskich. Wystawa prezentuje różnice i zderzenia w funkcjonowaniu tej formacji na terenie III Rzeszy, a także na okupowanych ziemiach polskich, gidze obywatele naszego kraju powszechnie uważali ją za kolejną jednostkę aparatu represji – dodaje.
Jak mówi Tadeusz Sikora, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej, pomysł zaprezentowania tej wystawy w michniowskim mauzoleum, pojawił się po ubiegłorocznej wizycie ambasadora Niemiec w tym miejscu.
– Chcemy aby Michniów był nie tylko miejscem pamięci, ale także miejscem wymiany myśli. Ta wystawa doskonale wpisuje się w ten cel, ponieważ autorami ekspozycji są historycy niemieccy, co pozwala na poznanie nowego spojrzenia na tragiczną historię nazistowskich zbrodni w trakcie II wojny światowej – dodaje.
Wystawa została przygotowana na zlecenie Konferencji Ministrów Spraw Wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec i Krajów Związkowych. Składa się z dziewięciu części, poświęconych kolejno: rozwojowi policyjnych struktur, sylwetkom osób odpowiedzialnych za funkcjonowanie policji oraz zbrodniczym działaniom niemieckiego aparatu policyjnego na kilka lat przed oraz w czasie II wojny światowej.
Wystawa będzie prezentowana do końca 2022 roku. Dotychczas ekspozycję obejrzało około 220 tys. osób.