Poradnie okulistyczna i laryngologiczna będą od czwartku (30.06) przyjmować pacjentów w ostrowieckim szpitalu. Na ich utworzenie, prawie 100 tys. zł przekazały samorządy gmin powiatu ostrowieckiego. Dofinansowanie przekazała także Celsa Huta Ostrowiec. Spółka przeznaczyła 300 tys. zł sprzętów medycznych w lecznicy.
Starosta Marzena Dębniak przypomina, że niedawno otwierane było lądowisko dla śmigłowców ratunkowych, teraz otwierane są kolejne poradnie, których łącznie jest już 11.
– W latach 2005-2007 polikwidowano w szpitalu wszystkie poradnie. My staramy się je odbudować, bo ich brak doskwiera przede wszystkim pacjentom – mówi starosta.
Przypomina również, że w tej kadencji prawdopodobnie uda się wmurować kamień węgielny pod budowę nowego pawilonu.
Gminy, które wsparły zakup sprzętu to: Bałtów, Bodzechów, Waśniów, Kunów i Ćmielów. Wójt Waśniowa Krzysztof Gajewski przypomina, że to nie pierwszy raz, gdy samorządy wspierają rozwój szpitala.
– Każda złotówka, którą przeznaczamy w to miejsce, daje nowe możliwości i jest potrzebna do inwestowania, bo medycyna się nie zatrzymuje, ciągle trzeba w nią inwestować – mówi wójt Krzysztof Gajewski.
Podziękowania trafiły także do ostrowieckich parlamentarzystów, którzy mocno angażują się w pozyskiwanie pieniędzy, służących rozwojowi szpitala. Poseł Andrzej Kryj informuje, że odkąd jest parlamentarzystą stara się współpracować z władzami powiatu i szuka pieniędzy.
– Trafiły tu środki z rezerwy budżetu państwa, które pozwoliły na remont sterylizatorni, oddziału neurologii. To też kwestia zakupu nowego tomografu i remontu rehabilitacji. To efekt dobrej współpracy bo szpital jest wspólny – zauważa poseł.
Z kolei dyrektor naczelny Tomasz Kopiec podkreśla, że w szpitalu działa 17 oddziałów i 11 poradni specjalistycznych. To świadczy o tym, że pomoc udzielana jest w szerokim spektrum. Jego zdaniem nowa nazwa szpitala w pełni oddaje charakter pracy tej placówki. Obie nowe poradnie pracują trzy dni w tygodniu, przez cztery godziny.
Ostrowiecki szpital od dziś zmienił też nazwę. Teraz nazywa się Szpitalem Wielospecjalistycznym.