Cechuje się aromatycznym zapachem, odstrasza komary, a także może być wykorzystywana w medycynie, kosmetyce lub gastronomii. Lawenda, bo o niej mowa kwitnie od kilku tygodni m.in. w kieleckim ogrodzie botanicznym. Roślina pochodzi z południa Europy, z obszaru basenu morza Śródziemnego. Rośnie na suchych i piaszczystych terenach oraz świetnie radzi sobie w wysokich temperaturach.
Kierownik ogrodu botanicznego w Kielcach, Katarzyna Socha zaznacza, że kielczanie na terenie obiektu mogą podziwiać przede wszystkim lawendę wąskolistną. – Ta odmiana jest szczególnie polecana do uprawy w naszym kraju. Roślina dobrze radzi sobie zimą. Jednak w pierwszych latach po posadzeniu warto kwiaty okrywać w celu dodatkowej ochrony przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi – tłumaczy.
Lawenda uprawiana w donicach na balkonie, na czas zimy powinna być chowana w pomieszczeniach. – Roślina jest szczególnie wrażliwa na zimny wiatr oraz mróz, który przez doniczkę dotrze do korzeni. Lawenda lubi stanowiska słoneczne, z dość przepuszczalną glebą o odczynie zasadowym. Zadbana cechuje się pięknymi kwiatami oraz cudownym, aromatycznym zapachem, nie tylko samych kwiatów, ale też pędów – dodaje Katarzyna Socha.
Lawenda przyciąga także liczne owady zapylające, a regularne jej przycinanie sprawia, że roślina rośnie bujniej. Inną z jej zalet jest dość długi okres kwitnienia. W zależności od odmiany może być to czas od wiosny do nawet pierwszych tygodni września.