Siedem koncertów oraz pierwsze spotkanie z gwiazdą – tak w skrócie zapowiada się drugi dzień 28. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju. Jedno z wydarzeń będziemy transmitować na antenie Polskiego Radia Kielce.
Warto zajrzeć do uzdrowiska już w samo południe. O godzinie 12.00 w hotelu Bristol rozpocznie się spotkanie z Grażyną Brodzińską, którą podczas inauguracji festiwalu widzowie mogli zobaczyć w operetce „Wesoła wdówka”. Wcieliła się w rolę tytułowej bohaterki. Gwiazda odpowie na pytania prowadzących, ale także publiczności.
W różnych miejscach regionu
Koncerty będą się odbywały w różnych miejscach województwa. Jak podkreśla Artur Jaroń, dyrektor artystyczny festiwalu, w ten sposób może wziąć w nich udział większe grono odbiorców.
– Będziemy gościć nie tylko w Busku, ale w wielu miastach i bardzo małych miejscowościach regionu świętokrzyskiego. Staramy się, żeby nasz festiwal był rozpropagowany i mógł dotrzeć z kulturą wysoką tam, gdzie o tę kulturę jest bardzo trudno – tłumaczy.
O godz. 13.00 zaplanowano koncert „Ave Maria w muzyce” w Kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Morawicy. Wystąpią: sopranistka Marzena Trzebińska, baryton Jakub Milewski – baryton, Ludmiła Worobec-Witek na skrzypcach, a Artur Jaroń zagra na fortepianie i poprowadzi całość.
Zabrzmią najpiękniejsze przeboje kompozytorów muzyki klasycznej, takich jak: Jan Sebastian Bach, Franciszek Schubert, Henryk Wieniawski czy Ignacy Jan Paderewski.
Także o godz. 13.00, ale w kościele pod wezwaniem Św. Ducha i Matki Boskiej Bolesnej w Młodzawach Małych odbędzie się koncert pod patronatem wojewody świętokrzyskiego, Zbigniewa Koniusza.
– To przepiękny zabytek architektury na Ponidziu. Barokowy kościół, o cudownej akustyce. Gościmy tu wybitne postaci polskiej sceny operowej: Romę Owsińską – znakomitą sopranistkę i Adriana Janusa – baryton opromieniony sukcesami na międzynarodowych scenach. Solistom będzie towarzyszyć Klara Janus Kraj na fortepianie, a niewątpliwą atrakcją będzie występ chóru mieszanego Gaude Vitae pod dyrekcją Ewy Woynarowskiej ze Stalowej Woli. Będzie dużo muzyki romantycznej – zapewnia dyrektor festiwalu.
Koncert z ulubieńcami buskiej publiczności
Melomanom nie trzeba rekomendować „Koncertu wiedeńskiego”, który w niedzielę, o godz. 15.00 rozpocznie się w muszli koncertowej Parku Zdrojowego w Busku-Zdroju. Z Buską Orkiestrą Zdrojową wystąpi dwoje solistów pochodzących z Buska: Klaudia Duda i Jakub Oczkowski. W programie znalazły się arie i duety z operetek i musicali.
Także w niedzielę, ale o godz. 17.30, kolejny koncert odbędzie się w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu. Jak podkreśla Artur Jaroń, to powrót do tej świątyni, którą wypełni muzyka wokalna z XVII i XVIII wieku.
– Przyjedzie wokalny zespół muzyki dawnej z Kijowa – Partes. Tworzą go młodzi muzycy wszechstronnie wykształceni, którzy zajęli się przywracaniem do życia muzyki znalezionej w rękopisach, w ławrach – wyjaśnia.
Z Ożarowa na antenę Radia Kielce
Szczególnie polecamy wydarzenie w Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Królowej Rodzin w Ożarowie. Podczas koncertu zatytułowanego „Cztery pory roku” zabrzmią dwa prawykonania światowe utworów napisanych specjalnie na ten wieczór przez kompozytorów związanych z regionem świętokrzyskim. Artur Jaroń zapowiada, że będą to Koncert nr 2 na akordeon, kotły i orkiestrę smyczkową Jerzego Mądrawskiego i Sinfonietta na orkiestrę smyczkową Pawła Korepty.
– Oprócz tego wieczór wypełnią arie z oper Jerzego Fryderyka Händla w wykonaniu znakomitej śpiewaczki Renaty Drozd. Publiczność usłyszy także znany utwór „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego w nietypowym wykonaniu, bo na flecie zagra go najlepszy flecista, Łukasz Długosz. Warto też dodać, że partię akordeonu w kompozycji Jerzego Mądrawskiego wykona Bartosz Głowacki – obecnie najlepszy polski akordeonista. Nad całością czuwać będzie Elżbieta Przystasz, która poprowadzi zespół Arso Ensemble, złożony z muzyków Filharmonii Podkarpackiej – dodaje.
Koncert w Ożarowie rozpocznie się o godz. 19.00 i będzie transmitowany na antenie Radia Kielce.
Również o godz. 19.00, ale w kościele pod wezwaniem św. Barbary w Staszowie zabrzmi koncert pod hasłem „Piękno wspólnego śpiewania”. Wystąpi chór Gaude Vitae oraz baryton Adrian Janus, któremu akompaniować na fortepianie będzie Klara Janus Kraj.
Zwieńczeniem drugiego festiwalowego dnia będzie koncert „A to Polska właśnie”, z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Początek o godz. 20.00 na scenie Buskiego Samorządowego Centrum Kultury.