28. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz dotarł do ponad 300-letniego kościoła pw. Świętego Ducha i Matki Boskiej Bolesnej w Młodzawach Małych. Odbył się tu „Koncert Muzyki Sakralnej” – jeden z siedmiu niedzielnych koncertów zorganizowanych dziś w różnych częściach województwa.
W murach jednej z najpiękniejszych świątyń na Ponidziu zabrzmiała muzyka romantyczna. Podczas koncertu publiczność usłyszała m.in. utwory: Pierścień – Fryderyka Chopina, Nieście chwałę mocarze – Mikołaja Gomółki czy Gaude Mater Polonia (Raduj się, matko Polsko) – polski średniowieczny hymn.
Utwór Ave Maria, zaśpiewała m.in. wybitna polska śpiewaczka operowa o światowej renomie, Roma Owsińska. Jak podkreśliła, kościół z zewnątrz zachwyca, a wnętrze świątyni wręcz obezwładnia.
– Warunki są stworzone do koncertowania, śpiewania oraz na chwałę Bogu. Kościół służy muzyce, którą wykonujemy, zarówno jeśli chodzi o muzykę oratoryjną, sakralną i pieśni romantyczne. Coś niesamowitego – mówi.
Podczas koncertu wystąpił także Adrian Janus – baryton opromieniony sukcesami na międzynarodowych scenach. Był bardzo zaskoczony, że taka ogromna, a jednocześnie piękna świątynia może się znajdować w tak niewielkiej miejscowości.
– Ale właśnie w takich miejscach najlepiej, może nie tyle wysłuchać, co przeżyć koncert największych dzieł muzyki polskiej i romantycznej – dodał.
Ks. Jan Tokarczyk, proboszcz parafii w Młodzawach Małych przyznał, że kościół wzniesiony według projektu Kacpra Bażanki słynie z bardzo dobrej akustyki.
– Cieszę się, że tak wielcy artyści to docenili i szukają miejsc, w których to brzmienie jest idealne – dodał.
Solistom towarzyszyła Klara Janus Kraj na fortepianie, a niewątpliwą atrakcją był występ chóru mieszanego Gaude Vitae pod dyrekcją Ewy Woynarowskiej ze Stalowej Woli.
– Koncert był wspaniałym i potrzebnym przeżyciem duchowym – mówili obecni w kościele państwo Jerzy i Jadwiga Stodolni z Buska-Zdroju.
– Jesteśmy zachwyceni, a jednocześnie zaskoczeni. Kompozycje wyważone, koncert kameralny. Przede wszystkim wspaniały występ chóru – mówili.
Koncert odbył się pod patronatem wojewody świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza.
Świątynia w Młodzawach to obiekt z niezwykłą historią i piękną legendą. Niezatarte wrażenie wywołują inskrypcje na murach zewnętrznych oraz wewnątrz świątyni, będące świadectwem uzdrowień i łask wyproszonych przez lata.