Kazimierz Krawczyk i Stanisław Mucha – legendarni muzycy ludowi z Ponidzia oraz Adolf Dygasiński – powieściopisarz i publicysta. To ich pamięć uczczono dziś podczas 11. edycji Święta Pieśni i Muzyki Świętokrzyskiej w Niegosławicach w gminie Złota.
W tym roku na scenie zaprezentowało się 12 wykonawców muzyki ludowej. Gościnnie zaś wystąpiła Kapela Małopolanie. Kazimierz Lędźwa informuje, że zespół działa od stycznia 2016 roku. Powstał na kanwie funkcjonującego wcześniej zespołu „Książowiacy”.
Lider zespołu zaznacza, że zarówno Kazimierz Krawczyk jak i Stanisław Mucha nie tylko grali w kapelach, ale jednocześnie mieli ogromne zasługi w edukacji muzycznej młodzieży.
– Grali muzykę żywą, która przyciągała. Skład kapeli tworzyli bardzo dobrzy muzycy. Pamiętam jak Stanisław Mucha występował jako solista. W Busku-Zdroju zawsze zdobywał nagrody. To byli fachowcy – mówił.
Jak co roku w święcie pieśni i muzyki, kultywując pamięć genialnych muzyków i wirtuozów ludowego grania uczestniczył europoseł Adam Jarubas, Honorowy Sołtys Niegosławic. Wraz z delegacjami samorządowców z powiatu pińczowskiego m.in. złożył kwiaty przed symbolicznym obeliskiem poświęconym pamięci urodzonego w Niegosławicach Adolfa Dygasińskiego.
– Znakomity polski prozaik, pedagog, twórca ważnego nurtu polskiego – naturalizmu, który wiernie opisywał uroki ponidziańskiej przyrody. Pamiętamy o ludziach tej ziemi, wybitnych i tym samym wzmacniamy naszą tożsamość mieszkańców ziemi świętokrzyskiej i Ponidzia – mówił.
Zarówno mieszkańcy, jak i goście, którzy przysłuchiwali się występom, podkreślali, że świetnie się bawią, bo lubią muzykę ludową.
– To muzyka miła, wpada do ucha, teksty są humorystyczne – mówili.
Muzykę ludową usłyszeliśmy również w wykonaniu m.in. Kapeli Świętokrzyskiej, Kapeli Buskowianie, Kapeli Adama Kocerby z Działoszac, czy Kapeli Maćka Sobonia Ponidzie.