„Wiśniowy sad” został uznany za najlepszy spektakl w roku artystycznym 2019/2020, a w kończącym się właśnie 2021/2022 wygrało przedstawienie „Ale z naszymi umarłymi”. W gronie aktorskim, w obu sezonach, bezkonkurencyjni okazali się Joanna Kasperek i Dawid Żłobiński. Takie rozstrzygnięcia przyniosła gala finałowa połączonych 28. i 30. edycji Plebiscytu Publiczności „O Dziką Różę”.
Plebiscyt jest podsumowaniem kończącego się sezonu. Zdaniem Michała Kotańskiego, dyrektora Teatru im. Stefana Żeromskiego, ostatnie miesiące to był trudny czas.
– Jeszcze sezon pandemiczny, ale udało się wypuścić wszystkie planowane premiery, począwszy od „Ale z naszymi umarłymi”, przez „Zarazę”, która myślę, że w ciekawy sposób nawiązywała do tego, czego doświadczyliśmy przez ostatnie dwa lata, przez komedię wyreżyserowaną przez Jerzego Bończaka, „Króla mięsopusta” – taki dosyć nieoczywisty repertuarowy wybór. Cieszę się, że się udało ten sezon zrealizować – podsumował.
Dodał, że obecnie jego praca w teatrze to nie tylko działania związane z repertuarem, ale także z modernizacją zabytkowej siedziby.
– Z jednej strony walczymy o to, by móc wypuszczać premiery i grać to, co zaplanowaliśmy, a z drugiej też walczę o to, żeby budowa zakończyła się w terminie. Na razie się udało pokonać wszystkie przeszkody administracyjne i finansowe. Muszę przyznać, że w zakresie inwestycji, mamy duże wsparcie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mam nadzieje, że zgodnie z planem, inwestycja się zakończy w przyszłym roku – podkreślił.
Jedna gala, dwa plebiscyty
Dzikie Róże są przyznawane aktorom i twórcom najlepszych spektakli, które powstały na kieleckiej scenie dramatycznej. W tym roku gala była podsumowaniem dwóch edycji: zaległej – 28. z sezonu 2019/2020, która z powodu pandemii nie mogła się odbyć w terminie oraz bieżącej, czyli 30.
Głosami publiczności w 28. Plebiscycie wygrał spektakl „Wiśniowy sad” Antoniego Czechowa w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego.
Za najlepszą aktorkę uznano Joannę Kasperek, zaś za najlepszego aktora Dawida Żłobińskiego.
Swoje wyróżnienia przyznali także kieleccy dziennikarze. Nagrodzili Ewelinę Gronowską i spektakl „Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa” w oparciu o utwór C.S Lewisa i adaptacji Radosława Paczochy w reżyserii Gabriela Gietzky’ego.
Ewelina Gronowska powiedziała, że to były dwa dobre, różnorodne sezony.
– Tamten trudniejszy przez pandemię. Próby odbywały się w przerwach, między kolejnym obostrzeniami i ich odwoływaniem. To był dziwny czas, bo jednak teatr to spotkanie z widzem na żywo. Ale przetrwaliśmy to. Ten kończący się sezon był super, zwłaszcza przez nasz spektakl „Ale z naszymi umarłymi”, który był dla naszego zespołu wyjątkowy, wszyscy w nim wzięli udział. Świetna praca, świetny reżyser – podsumowała.
„Bez widzów nie funkcjonujemy”
Wśród premier tego, 30. już sezonu, za najlepszy, widzowie uznali spektakl „Ale z naszymi umarłymi” na podstawie powieści Jacka Dehnela w reżyserii Marcina Libera. Zdanie publiczności podzielili dziennikarze, także honorując to przedstawienie. Reżyser dziękował za to wsparcie.
– Zdajemy sobie sprawę, że nasze przedstawienie jest kontrowersyjne, ale to jest takie wsparcie od widzów, że to przedstawienie ma być grane, że ono na tej scenie powinno być pokazywane, ponieważ „właścicielami” teatru są widzowie, więc my jesteśmy dla nich i bez nich nie funkcjonujemy, a jeśli taka jest ich wola, to dla nas oznacza to duży kredyt zaufania – zauważył.
„W teatrze czuję się tak naprawdę młoda”
W przypadku aktorów znów triumfowali Joanna Kaseprek i Dawid Żłobiński.
Joanna Kasperek cieszyła się z kilku nagród, które otrzymała, ale zdradziła, że nie oczekiwała na wyróżnienia.
– Bywało tak, że zrobiłam coś fajnego w teatrze i wydawało mi się, że powinno to zostać zauważone, a przeszło bez echa, więc lepiej nie oczekiwać i być mile zaskoczonym. Zresztą, o naszym zawodzie mówi się, że to są wieczne zawody. Nigdy nie wiadomo, co się widzom spodoba – żartowała.
Aktorka powiedziała, że kocha teatr. W tym kontekście odniosła się też do swojego wieku.
– Wiek pracuje na naszą korzyść. Jest moda na młodych aktorów, bo w reklamach, w serialach, wszędzie są młodzi, piękni aktorzy, są świetnie ubrani, mają piękne makijaże. Natomiast my, w teatrze, mając lat 50, 60, 70 lat, ciągle możemy być aktywni. Dlatego kocham teatr, bo czuję się tu tak naprawdę wciąż młoda, bo pracuję z młodymi ludźmi. Myślę tu nie tylko o moim zespole, ale także o reżyserach, którzy są coraz młodsi, czasami mają zwariowane pomysły i ja się już nie zastanawiam, czy oni nie są za młodzi, żebym ja mogła z nimi pracować, tylko wchodzę w te ich propozycje z całym bagażem mojego doświadczenia i to się sprawdza – stwierdziła.
„Pandemia próbowała nas wykoleić”
– Jestem szczęśliwy z powodu tego wyboru, bo to jest wybór publiczności – powiedział Dawid Żłobiński. – Tym bardziej dla mnie ważny, że w tych trudnych czasach, kiedy pandemia próbowała nas wykoleić z tego naszego naturalnego rytmu okazało się, że publiczność też bardzo potrzebuje kontaktu ze sztuką. I to jest najlepsze w tym wszystkim, że oni nas nie opuścili, a wręcz przeciwnie, mam wrażenie, że ze zdwojoną siłą powrócili po tym trudnym dla nas wszystkich okresie – podkreślił.
Dawid Żłobiński przyznał, że oba oceniane sezony były dla niego dobre. Trudno mu było wskazać jedną, najważniejszą dla niego rolę.
– Nie lubię o tym mówić, bo to tak, jakby mówić, które dziecko jest fajniejsze. Jestem do nich dość mocno przywiązany, bo sam proces twórczy, wysiłek, który wkładam w budowanie czegokolwiek jest dla mnie ogromną nagrodą i radością – mówił.
„Cieszę się, że jestem w tym zespole”
Przedstawiciele mediów swoją „Dziką Różę” przyznali Jackowi Mące. Tego aktora nagrodziło także Radio Kielce. Tego wieczoru aktor kilkakrotnie wychodził na scenę. Po gali powiedział, że każda nagroda jest ważna.
– Ta od dziennikarzy szczególnie, ponieważ się państwo na tym znają, interesują, mają ogląd całego sezonu – podkreśli.
Dodał, że przedostatnia premiera tego sezonu, czyli „Ale z naszymi umarłymi” była także dla niego ważna.
– Dobrze, że cały zespół wyszedł na scenę, dzięki temu poczuło się duch zespołu. Takie uczucie towarzyszyło mi pod koniec stanu wojennego, kiedy z zespołem, z którym wówczas pracowałem, zrobiliśmy piosenki Wojciecha Młynarskiego. Teraz znów czuję tę radość, cieszę się, że jestem w tym zespole – zaznaczył.
Pełna lista nagrodzonych:
Wyniki 30. Plebiscytu Publiczności „O Dziką Różę”
Nagroda Marszałka Województwa Świętokrzyskiego: Jacek Mąka, Joanna Kasperek
Nagroda Prezydenta Miasta Kielce: Janusz Głogowski
Nagroda Wojewody Świętokrzyskiego: Wojciech Niemczyk, Beata Pszeniczna
TVP Kielce: Joanna Kaperek
Echo Dnia: Mirosław Bieliński
Gazeta Wyborcza Kielce: Bartłomiej Cabaj
Portal Informacji Kulturalnej PIK działający przy Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach: Wojciech Niemczyk
Radio Em: Wojciech Niemczyk, Joanna Kasperek.
Radio Kielce: Jacek Mąka
Radio Rmf Maxx: Mateusz Bernacik
Radio SuperNova: Dawid Żłobiński
Telewizja Świętokrzyska: Ewelina Gronowska
Przyjaciele Teatru
Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach: Anna Antoniewicz, Andrzej Plata; Amicus Certus dla Henryka Milcarza i Jadwigi Nadgrodkiewicz
Politechnika Świętokrzyska: Jacek Mąka
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach: Dawid Żłobiński
Konsorcjum Naukowo-Edukacyjne Aneta Wirzinkiewicz
Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. Prof. Edwarda Lipińskiego: Krzysztof Ślusarczyk
Instytut Zdrowia i Urody Yasumi w Kielcach (zapraszamy właścicieli, braci Łukasza i Mateusza Bukłatów: Bartłomiej Cabaj, Dagna Dywicka
Dzika Róża Dziennikarzy dla najlepszego aktora/aktorki: Jacek Mąka
Dzika Róża Dziennikarzy dla reżysera najlepszego spektaklu: „Ale z naszymi umarłymi” w reżyserii Marcina Libera
Dzika Róża Publiczności dla najpopularniejszego aktora: Dawid Żłobiński
Dzika Róża Publiczności dla najpopularniejszej aktorki: Joanna Kasperek
Dziką Różę Publiczności dla najpopularniejszego spektaklu: „Ale z naszymi umarłymi” w reżyserii Marcina Libera
Wyniki 28. Plebiscytu Publiczności „O Dziką Różę”. Sezon 2019/2020
Dzika Róża Dziennikarzy dla najlepszego aktora/aktorki: Ewelina Gronowska
Dzika Róża Dziennikarzy dla reżysera najlepszego spektaklu: „Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i Stara szafa” w reżyserii Gabriela Gietzkiego
Dzika Róża Publiczności dla najpopularniejszego aktora: Dawid Żłobiński
Dzika Róża Publiczności dla najpopularniejszej aktorki: Joanna Kasperek
Dziką Różę Publiczności dla najpopularniejszego spektaklu: „Wiśniowy sad” w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego