Stypendia dla wybitnych młodych naukowców ufundowane przez ministra edukacji i nauki otrzymały dwie osoby z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.
Jedną z nich jest doktor Joanna Kowalczyk, językoznawca, która przekłada język urzędniczy na bardziej zrozumiały dla zwykłego człowieka. Stypendystka nie ukrywa, że bardzo ucieszyło ją docenienie jej pracy i uznanie za wybitnego młodego naukowca.
– Każdy, kto składa wniosek liczy na to, że stypendium dostanie. Ale zważywszy, że o wsparcie stara się około 2 tys. młodych naukowców, to kiedy otrzymuje się takie stypendium, człowiek musi się poczuć dobrze – zapewnia doktor Joanna Kowalczyk.
Komisja oceniająca wnioski doceniła fakt, że badania i praca Joanny Kowalczyk w bezpośredni sposób ułatwiają życie ludziom. Jest inicjatorką i założycielką Centrum Wsparcia Językowego dla Obywatela i Urzędnika „Prosty Język w Urzędzie”. Centrum działa przy Instytucie Literaturoznawstwa i Językoznawstwa UJK. Joanna Kowalczyk odpowiada na pytania zarówno urzędników jak i petentów, którzy nie rozumieją oficjalnych urzędowych pism.
– Na pytania urzędników w jaki sposób mogą uprościć konkretne zdanie, odpowiadam w ciągu 24 godzin. W takim samym czasie odpowiadam na pytania obywateli, którzy nie czują się dobrze w konfrontacji z językiem urzędowym – mówi językoznawca UJK.
Stypendium dla wybitnych młodych naukowców otrzymała również doktor Anna Parkita z Katedry Muzyki UJK. To uzdolniona pianistka, uczestniczka wielu festiwali i kursów mistrzowskich. W 2013 roku otrzymała Nagrodę Chopinowską przyznaną przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.
Stypendium przyznane przez resort edukacji wynosi 5 390 zł. Takie wsparcie wybitni młodzi naukowcy będą otrzymywali co miesiąc przez trzy lata.