Profesor Renata Piwowarczyk z Instytutu Biologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego otrzymała prestiżową nagrodę. Przyznano jej medal im. Prof. Władysława Szafera, którym honorowani są wybitni botanicy.
– To jest ogromny zaszczyt, że został doceniony mój dorobek, moje badania nad roślinami pasożytniczymi. Nie ukrywam, że byłam bardzo mile zaskoczona, że znalazłam się w gronie tak wybitnych botaników, moich mistrzów – mówi naukowiec z Kielc.
Profesor Renata Piwowarczyk jest światowym autorytetem w dziedzinie roślin pasożytniczych. Odkryła 7 nowych gatunków, z czego większość podczas swoich wyprawa na Kaukaz. Właśnie wróciła z kolejnej, podczas której badała rośliny pasożytnicze Gruzji. Jak mówi, niewykluczone, że dzięki tej podróży odkryje kolejne gatunki nieznane nauce.
– Ta wyprawa była taką wieńczącą, jeżeli chodzi o Gruzję, ponieważ przygotowuję kolejną monografię. W 2019 roku ukazała się monografia dotycząca roślin pasożytniczych Armenii, a teraz do końca roku chcę ukończyć monografię dotyczącą roślin pasożytniczych Gruzji – informuje botanik.
Profesor Renata Piwowarczyk jest twórczynią Centrum Badań i Ochrony Różnorodności Biologicznej, które działa przy Instytucie Biologii UJK. Celem Centrum jest ratowanie i przywracanie naturze szczególnie zagrożonych gatunków.
Podczas zjazdu Polskiego Towarzystwa Botanicznego przyznano również inne medale dla naukowców i instytucji z Kielc. Dr hab. Monice Podgórskiej z Instytutu Biologii UJK wręczono Medal im. Zygmunta Czubińskiego, a dr Marta Klimek-Szczykutowicz z Collegium Medicum UJK otrzymała nagrodę dla młodego badacza.
Z kolei Ogród Botaniczny w Kielcach otrzymał Medal im. Prof. Bolesława Hryniewieckiego „za dynamiczny rozwój działalności edukacyjnej w latach 2019-2021, szczególnie trudnych dla popularyzacji wiedzy.”
PRZECZYTAJ WYWIADY Z PROF. RENATĄ PIWOWARCZYK:
Są jak krople krwi na trawie, a ich spotkanie przynosi śmierć