Odnawialne źródła energii, produkcja nawozów i branża logistyczna. Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych oficjalnie zainaugurowały działalność Grupy Przemysłowej Industria. W uroczystej prezentacji nowego projektu wzięli udział przedstawiciele rządu.
Wiceminister klimatu i środowiska, Ireneusz Zyska stwierdził, że dzięki aktywności Grupy Industria, województwo świętokrzyskie ma szanse stać się silnym ośrodkiem przemysłowym.
– To ważna inicjatywa, która wyznacza nowy ambitny kierunek w rozwoju gospodarczym ziemi świętokrzyskiej. Dzięki temu, w Kielcach i całym regionie jest szansa na powstanie silnego ośrodka nawiązującego do Centralnego Okręgu Przemysłowego – dodaje
W ocenie posła Krzysztofa Lipca, pełnomocnika kieleckich struktur Prawa i Sprawiedliwości, sukces jakim jest utworzenie Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria nie byłby możliwy, gdyby w przeszłości nie udało się uratować Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych.
– Industria w tym momencie staje się liderem w aktywności gospodarczej na ziemi świętokrzyskiej. Jestem przekonany, że to najważniejsze przedsięwzięcie jakim jest produkcja zielonego wodoru zaistnieje bardzo szybko na terenie województwa – ocenia.
Zdaniem Piotra Wawrzyka, wiceministra spraw zagranicznych, w świetle obecnych problemów z surowcami energetycznymi i problemów w dostępnie do paliwa, rozwój zielonej energii jest kluczowy dla rozwoju gospodarki.
– Należy się cieszyć, że Świętokrzyskie staje w awangardzie rozwoju nowych źródeł energii. Nasz region zwykle kojarzył się z rolnictwem i tradycyjnym przemysłem, hutnictwem czy przemysłem zbrojeniowym. To wydarzenie pokazuje natomiast, że Świętokrzyskie ma do zaoferowania bardzo wiele także w zakresie technologii przyszłości.
Zdaniem wojewody świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza, Świętokrzyska Grupa Przemysłowa stawiająca na rozwój zielonej energii sprawi, że region stanie się wiodącym ośrodkiem w rozwoju technologii wodorowych.
– To technologia przyszłości nie tylko w Polsce ale i na świecie. Liczę, że przy dobrym zarządzaniu a także wsparciu finansowym wielu przedsiębiorstw, a także zaangażowaniu polityków, pomysł produkcji wodoru w okaże się kluczem do sukcesu w rozwoju regionu- ocenia
Świętokrzyski Klaster Wodorowy rośnie w siłę i…zmienia nazwę
Od wtorku (5 lipca) przedsięwzięcie, którego głównym zadaniem jest produkcja zeroemisyjnego paliwa wodorowego nosi nazwę Centralny Klaster Wodorowy im. Braci Łaszczyńskich. Jak wyjaśnia Szczepan Ruman, prezes Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria, zmiana podyktowana jest dołączeniem do inicjatywy wielu podmiotów i przedsiębiorstw spoza województwa świętokrzyskiego.
– Mamy w Klastrze podmioty z Dolnego Śląska, Śląska, Małopolski, dziś natomiast dopisują się do niego przedsiębiorstwa z Podkarpacia czy z Warszawy.
Po siedmiu miesiącach funkcjonowania Klastra dopisujemy do niego 20 nowych podmiotów. To prawie wszystkie gminy powiatu kieleckiego a także starostwo, urząd wojewódzki i urząd marszałkowski. Zaangażowanie w to przedsięwzięcie władz samorządowych jest istotne, ponieważ uważamy, że współpraca jest potrzebna, dla korzyści, którą dzięki zielonemu wodorowi i zeroemisyjnym źródłom energii wszyscy możemy odnieść korzyści – dodaje.
Szczepan Ruman podkreśla, że zmiana nazwy wynika także z nawiązania do historii Centralnego Okręgu Przemysłowego, który funkcjonował w przeszłości na terenie województwa świętokrzyskiego.
Produkcja wodoru ruszy w 2023 roku
Magdalena Szczukiewicz, dyrektor ds. rozwoju i komunikacji marketingowej grupy Industria mówi, że pierwszy wodór w ramach funkcjonowania klastra zostanie wyprodukowany w przyszłym roku.
– Na 2023 rok wyznaczyliśmy sobie cel wdrażania pilotażowego etapu przedsięwzięcia. Wówczas na terenie kopalni Jaźwica uruchomiona zostanie farma fotowoltaiczna o mocy 3 MW, a także elektrolizer o mocy 1 MW, produkujący wodór. Zeroemisyjne paliwo pozwoli zasilić pojazd wykorzystywany na ternie kopalni – dodaje.
W drugim etapie rozwoju Klastra Wodorowego do 2025 roku, produkcja energii z wodoru ma wzrosnąć do 25 MW, co pozwoli na wykorzystanie tego gazu także do zasilania transportu. Natomiast do 2030 roku projekt przewiduje utworzenie w województwie świętokrzyskim zeroemisyjnych źródeł energii, zdolnych do produkcji 4 TWh energii rocznie oraz elektrolizerów wodoru o mocy 250 MW, co ma się przełożyć na produkcję 50 tys. ton czystego wodoru do napędu ciężkiego sprzętu, ciężarówek i transportu publicznego w miastach. Ma to dać redukcję emisji CO2 o 400 tys. ton rocznie.
Klaster badawczo-rozwojowy został powołany przez Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych pod koniec listopada ubiegłego roku. Jego głównym celem jest ograniczenie wykorzystania paliw kopalnych i zastąpienie ich zeroemisyjnym wodorem. W skład Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria wchodzą cztery spółki: Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych, Industria Nawozy, Industria Logistyka, Industria Zielona Energia.