„Wielka msza c-moll” Wolfganga Amadeusza Mozarta zabrzmi dziś w Bazylice Kolegiackiej w Wiślicy. Koncert będzie częścią 28. Międzynarodowego Festiwalu im. Krystyny Jamroz w Buku-Zdroju. Transmisja na antenie Radia Kielce.
Dyrektor artystyczny festiwalu, Artur Jaroń przyznaje, że szczególnie cieszy się na ten wieczór.
– Marzeniem nie tylko moim, ale także dyrektora Filharmonii Świętokrzyskiej, Jacka Rogali było wykonanie „Wielkiej mszy c-moll”. Kilka razy do niej już podchodziliśmy, ale z przyczyn różnych, przede wszystkim finansowych, nie można było jej wykonać. Tym razem to się uda – podkreśla.
Wielkie, piękne, cudne i trudne dzieło
Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej i Chórem Filharmoników z Katowic będzie dyrygował Jacek Rogala. Wyjaśnił, że program wypełni jeden, ale trwający ponad godzinę utwór.
– Wielkie, piękne, cudne i trudne dzieło – podkreślił.
Przyznał, że prace przebiegały w kilku etapach. Prace z orkiestrą zaczęły się w ubiegłym tygodniu. Chór przygotował Jarosław Wolanin. Wczoraj oba zespoły połączyły siły. Razem z nimi wystąpią także soliści: Paulina Hojarska – sopran, Urszula Kryger – mezzosopran, Maciej Kwaśnikowski – tenor i Wojciech Gierlach – bas. Urszula Kryger i Wojciech Gierlach często występują ze świętokrzyskimi filharmonikami. Natomiast Jacek Rogala zwrócił uwagę na dwoje młodych solistów.
– Fakt, że udało nam się pozyskać takie osoby, uważam za rzecz niebywałą. Paulina Horajska to absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach, Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, a także Prywatnego Uniwersytetu im. Antona Brűcknera w Linzu. Ma na koncie wiele nagród zdobytych w konkursach, w tym także w Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Krystyny Jamroz w Kielcach. Współpracuje m.in. z Polską Operą Królewską, gdzie świetnie wykonuje partię Królowej Nocy w „Czarodziejskim flecie” Mozarta. W Operze Śląskiej bierze udział w operach Pucciniego i operetkach Straussa. Prowadzi klasę śpiewu w Konserwatorium im. S. M. Stoińskiego w Katowicach – wymienił.
Drugą osobą, na którą wskazał dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej jest Maciej Kwaśnikowski.
– Uczestnik szkoły operowej w Operze Narodowej, członek studia Opery Paryskiej, występował m.in. na Festiwalu w Salzburgu z Filharmonikami Wiedeńskimi pod batutą Riccardo Muttiego. Występuje głównie we Francji i Austrii i gdyby nie pandemia, miałby za sobą debiut w Metropolitan Opera – podkreślił.
Ważna rola publiczności
Dziś po południu, w kolegiacie w Wiślicy odbędzie się jeszcze jedna próba, akustyczna, ale jak zaznaczył Jacek Rogala, ostateczne brzmienie będzie zależało od widowni.
– Ta próba akustyczna bez publiczności bardzo różni się od efektów, które są potem na koncercie, wiec potem trzeba zrobić szybkie korekty dotyczące długości dźwięków, lekkości, a potem mam nadzieję, że przyjdzie tak dużo ludzi, że akustyka się zbalansuje i to, co wypracujemy, wykwitnie jako piękna muzyka i nie będzie nadmiernego pogłosu. On niestety zawsze jest problemem podczas koncertów w kościołach. To wszystko się normuje, pod warunkiem, że przychodzi duża publiczność. Mam nadzieję, że tak będzie tym razem – dodał.
Koncert rozpocznie się o godz. 20.05 w kolegiacie w Wiślicy. Fragment „Wielkiej mszy c-moll” Wolfganga Amadeusza Mozarta będziemy także dla państwa transmitować. Początek na antenie Radia Kielce dziś, także o godz. 20.05.
Koncert w parku i kawiarenka z Kamilem Pacholcem
Nie będzie to jedyne festiwalowe wydarzenie. O godz. 15.00, w Buskim Samorządowym Centrum Kultury rozpocznie się koncert Kwintetu Jerzego Cygana. Zabrzmią przeboje, także te znane z filmów i seriali. Całość poprowadzi Antoni Wit Chamera. Pierwotnie występ miał się odbyć w muszli koncertowej buskiego Parku Zdrojowego, ale z powodu pogody zmieniono miejsce.
Natomiast na godzinę 16.30, w pensjonacie Sanato zaplanowano kawiarenkę festiwalową. Tym razem jej gościem będzie kielczanin, Kamil Pacholec – finalista XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.