Dyrektorzy kieleckich liceów są zadowoleni z wyników tegorocznych matur. Jak mówią, ich uczniowie poradzili sobie z egzaminem dojrzałości lepiej niż ubiegłoroczni absolwenci.
W kilku kieleckich liceach, tylko pojedyncze osoby mają poprawki. Tak jest w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego, gdzie jeden z absolwentów nie poradził sobie z językiem polskim. Podobnie jest w IV Liceum Ogólnokształcącym, gdzie jeden z maturzystów będzie poprawiał język angielski.
Bardzo wysoką zdawalność ma też VI Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego. Katarzyna Cedro, dyrektor szkoły mówi, że jest bardzo zadowolona z wyników uzyskanych przez tegorocznych absolwentów.
– Jestem dumna z tych wyników, mamy zdawalność w tym roku 99 proc. Na 230 zdających, dwie osoby nie zdały języka polskiego. Okazało się, że język polski jest egzaminem niedocenianym przez maturzystów – mówi dyrektor „Słowaka”.
Katarzyna Cedro dodaje, że w tym roku świetnie wypadła matura międzynarodowa w szkole. Zdało ją 100 proc. absolwentów, a średnia była najwyższa w historii prowadzenia programu międzynarodowych matur w VI LO.
Wyraźną poprawę w porównaniu do ubiegłego roku widać też w innych szkołach. Andrzej Zdeb, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida mówi, że mimo iż zdawalność nie jest stuprocentowa, to jest zadowolony z wyników.
– Dwie osoby nie zdały egzaminu z dwóch przedmiotów i będą mogły się poprawiać dopiero za rok. Kolejne trzy nie zdały tylko języka polskiego i będą mogły przystąpić do egzaminu poprawkowego w sierpniu. W stosunku do ubiegłego roku jest dużo lepiej, wtedy przynajmniej jednego egzaminu nie zdało u nas 19 osób – informuje Andrzej Zdeb.
Najniższą zdawalność wśród liceów ma X Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego im. Józefa Wybickiego. Na 105 tegorocznych absolwentów, którzy przystąpili do egzaminu dojrzałości, zdało go 48 proc. osób. 36 absolwentów nie poradziło sobie z jednym przedmiotem i ma prawo do poprawki. 31 osób będzie poprawiało matematykę, natomiast pięć język polski. 19 absolwentów nie zdało egzaminu przynajmniej z dwóch przedmiotów i poprawiać się będą mogli dopiero za rok.
Dobre wyniki osiągnęły również szkoły katolickie. W przypadku Katolickiego Liceum im. św Stanisława Kostki nie wszyscy absolwenci zdali maturę w pierwszym terminie. Jedna osoba będzie musiała poprawiać język polski. Jeżeli chodzi o wyniki, to z języka polski absolwenci uzyskali średnio 65 proc., z języka angielskiego 92 proc., a z matematyki 79 proc. możliwych do zdobycia punktów.
100-procentową zdawalność mieli tegoroczni absolwenci Liceum im. św Jadwigi Królowej. Jeżeli chodzi o wyniki uczniów „Nazaretu”, to średnio z języka polskiego uzyskali 62 proc., z języka angielskiego 93 proc., a z matematyki 93 proc. możliwych do zdobycia punktów.
I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Kielcach – poprawka: jedna osoba z języka polskiego
II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego w Kielcach – poprawka: sześć osób (cztery osoby z matematyki i dwie z języka polskiego)
III Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Kielcach – poprawka: trzy osoby z języka polskiego, dwie osoby nie zdały matury
IV Liceum Ogólnokształcące w Kielcach – poprawka: jedna osoba z języka angielskiego
V Liceum Ogólnokształcące im. ks. Piotra Ściegiennego w Kielcach – poprawka: 11 osób (cztery osoby z matematyki, dwie z języka polskiego, pięć z języka obcego, dwie osoby nie zdały matury
VI Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Kielcach – poprawka: dwie osoby z języka polskiego
VII Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach – poprawka: 27 osób (19 osób z matematyki, osiem z języka polski, dwie osoby nie zdały matury
X Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego im. Józefa Wybickiego w Kielcach – poprawka: 36 osób (31 osób z matematyki, pięć z języka polskiego, 19 osób nie zdało matury
Jeżeli chodzi o wyniki z poszczególnych przedmiotów obowiązkowych, to nie ma jednej szkoły, której absolwenci dominowali w każdym z egzaminów. Z językiem polskim najlepiej poradzili sobie abiturienci z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, których średni wynik to 65 proc. Uczniowie I LO najlepiej zdali również egzamin z języka angielskiego – osiągając średnio 94 proc. punktów.
Jeżeli chodzi o matematykę, to tu najlepsi byli absolwenci II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego ze średnim wynikiem 85 proc.
I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Kielcach – język polski: 65 proc., język angielski: 94 proc., matematyka: 83 proc.
II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego w Kielcach – język polski: 63 proc., język angielski: 93 proc., matematyka: 85 proc.
III Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Kielcach – język polski: 58 proc., język angielski: 84 proc., matematyka: 75 proc.
IV Liceum Ogólnokształcące w Kielcach – język polski: 58 proc., język angielski: 86 proc., matematyka: 76 proc.
V Liceum Ogólnokształcące im. ks. Piotra Ściegiennego w Kielcach – język polski: 55 proc., język angielski 79 proc., matematyka: 65 proc.
VI Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Kielcach – język polski: 62 proc., język angielski: 93 proc., matematyka: 84 proc.
VII Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach – język polski: 45 proc., język angielski: 75 proc., matematyka: 56 proc.
X Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego im. Józefa Wybickiego w Kielcach – język polski: 45 proc., język angielski: 59 proc., matematyka: 37 proc.