Narodowy Instytut Dziedzictwa świętuje 60-lecie istnienia. Instytucja kontynuuje tradycje powołanego w 1962 roku Krajowego Ośrodka Dokumentacji Zabytków.
Z tej okazji na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach odbył się wernisaż wystawy „Przyszłym Pokoleniom. 60 lat misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa”. Ekspozycja prezentuje główne kierunki działań, a także osiągnięcia instytucji kultury.
Jak informuje Włodzimierz Pedrycz, kierownik Pracowni Terenowej Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Kielcach, do działań regionalnej placówki należy przede wszystkim dokumentowanie i weryfikacja zabytków na terenie województwa, a także propagowanie dziedzictwa narodowego.
– Dzięki naszej pracy i zaangażowaniu udało się w ostatnich latach wpisać aż dziewięć obiektów z województwa na listę Pomników Historii. Jednym z najważniejszych miejsc tego typu w regionie są neolityczne kopalnie w Krzemionkach, które poza tytułem Pomnika Historii mogą poszczycić się statusem miejsca światowego dziedzictwa UNESCO. Ponadto zajmujemy się opiniowaniem spraw związanych z dziedzictwem narodowym i zabytkami dla instytucji państwowych, w tym głównie dla ministerstwa kultury czy wojewódzkiego konserwatora zabytków – dodaje.
Monika Bogdanowska, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa, podkreśla, że kultura i dziedzictwo narodowe są czymś, co zwłaszcza w trudnych czasach pozwala na wzmacnianie tożsamości i wspólnoty. Jak dodaje, kielecki oddział, mimo że nie jest zbyt liczną placówką, funkcjonuje niezwykle prężnie.
– To mały oddział, składający się zaledwie z czterech osób, jednak praca, jaką wykonują zarówno w zakresie obszaru, jakim się opiekują, jak i liczby obiektów zabytkowych znajdujących się w regionie jest imponująca – ocenia.
W otwarciu wystawy wziął udział wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, który podkreśla, że znaczenie takich instytucji jak Narodowy Instytut Dziedzictwa jest nie do przecenienia.
– To na nich spoczywa zaszczyt ochrony tego, co było, dobra wspólnego w postaci naszej spuścizny narodowej. Instytut, zajmuje się także dziedzictwem niematerialnym. Takie działania poprzez archiwizowanie tego co było, kształtują naszą przyszłość – dodaje.
Zdaniem marszałka Andrzeja Bętkowskiego misja Narodowego Instytutu Dziedzictwa jest niezwykle istotna, ponieważ wiąże się z promowaniem kultury narodowej oraz jej materialnymi i niematerialnymi pozostałościami.
Otwarciu wystawy „Przyszłym pokoleniom. 60 lat misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa” w Kielcach towarzyszyła będzie konferencja „Znane i mniej znane dziedzictwo kulturowe regionu świętokrzyskiego”.