Ponad 350 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną z całego kraju oraz 8 sportowców z Ukrainy wzięło udział w XII Ogólnopolskich Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych, które w tym tygodniu odbywały się w Kielcach i Suchedniowie.
Zawodnicy startowali w trzech dyscyplinach, tj. w lekkoatletyce, koszykówce i badmintonie.
Jak przyznał Grzegorz Kurkowski, organizator imprezy, zawodnicy byli dobrze przygotowani do rywalizacji.
– Bardzo się cieszę, że przyjechało aż tak wielu zawodników z całej Polski. Były grupy praktycznie ze wszystkich województw. Teraz czekamy na to, kto z nich w przyszłym roku będzie reprezentował nasz kraj na Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych Berlin 2023. W Warszawie za dwa tygodnie na podstawie wyników, które zostały osiągnięte na tych zawodach odbędzie się losowanie i wówczas wybierzemy tych zawodników, którzy pojadą do Berlina – dodał Grzegorz Kurkowski.
W rozgrywkach udział wzięły m.in. Daria i Ania z oddziału Olimpiad Specjalnych Beskidzkie, które zdobyły miejsca na podium.
– W takich zawodach brałam udział po raz pierwszy, a udało mi się wywalczyć złoto. Dla mnie to wielka radość – przyznała Daria.
– Bardzo lubię sport, a zwłaszcza bieganie, rzut oszczepem i skok w dal. Na tych zawodach poszło mi bardzo dobrze. Zdobyłam aż dwa medale: złoty i srebrny, przyznała z kolei Ania.
Takie zawody, to nie tylko możliwość rywalizacji, ale przede wszystkim okazja do spotkania się, porozmawiania i nawiązania nowych przyjaźni – podkreślił ksiądz biskup Marian Florczyk.
– Przyjechali z różnych stron Polski, więc pokonali też trud samej podróży. Widać, że wywiozą stąd bardzo miłe wspomnienia. Od jednej z grup usłyszałem bardzo miłe słowa, pochwalili nasze miasto za gościnność. Sport daje im też namiastkę normalnego życia. Sport wymaga wysiłku, wytrwałości i wierzenia we własne siły. Takie same przymioty są również potrzebne w codziennym życiu – dodał ksiądz biskup Marian Florczyk.
– Na pewno wszyscy z utęsknieniem już czekają na kolejne zawody, na kolejne spotkanie. Wielu z tych zawodników żyje takimi olimpiadami i przygotowują się do nich przez wiele miesięcy – powiedział senator Krzysztof Słoń z Prawa i Sprawiedliwości.
– Ze wzruszeniem patrzę na tych sportowców, na ich radość, ale i wzruszenie, że już niedługo będą musieli się rozstać. W tych zawodach nie chodziło o rywalizację, miejsca i medale. Oni tutaj przyjechali, by pokazać, że są jedną wielką rodziną. Na uznanie zasługuje też postawa około 100 wolontariuszy z IV Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach, którzy zaangażowali się w to wydarzenie – dodał Krzysztof Słoń.
Patronat honorowy nad XII Ogólnopolskimi Letnimi Igrzyskami Olimpiad Specjalnych objęła Agata Kornhauser-Duda. Pierwsza Dama odwiedziła niepełnosprawnych sportowców w Kielcach podczas pierwszego dnia zawodów.