Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek przedstawiający zamek rycerski w Pińczowie. Autorem projektu serii znaczków „Utracone skarby architektury” jest Jarosław Ochendzan.
Na znaczku można zobaczyć warownię w całej okazałości. Jak mówi Justyna Dziadek, dyrektor Muzeum Regionalnego w Pińczowie budowla za czasów swej świetności była jednym z piękniejszym i najokazalszych obiektów w Polsce. Na znaczku widnieje wizerunek zamku, utrwalony na szwedzkich rycinach powstałych według rysunku Erika Jönsona Dahlbergha. Budowla nie zachowała się jednak do czasów współczesnych. Kres jej świetności nastąpił pod koniec XVIII w.
– Wiemy, że takich utraconych zabytków w Polsce jest bardzo dużo. Dlatego bardzo się cieszymy, że spośród wielu innych, nieistniejących już zabytków architektury został doceniony nasz. Poczta Polska zwróciła się do naszego muzeum z prośbą o udostępnienie materiałów źródłowych. Udzieliliśmy wszelkiej pomocy. To niepowtarzalna promocja dla naszego miasta – mówiła.
Do muzeum trafi kilka egzemplarzy znaczków. Będą prezentowane na wystawie. Poczta wydała też cenne koperty z wizerunkiem zamku.
Pomysł wydania serii znaczków, na których widnieje rezydencja małopolskich możnowładców pozytywnie ocenia pochodzący ze stolicy Ponidzia grafik komputerowy Mateusz Staniszew, autor wizualizacji Pińczowskiego Zespołu Zamkowego. W rozmowie z Radiem Kielce zaznaczył, że celem jego pracy było przede wszystkim przypomnienie o okazałej budowli, która jeszcze 200 lat temu górowała nad Pińczowem. Liczy, że wydanie znaczków ponowne zainteresuje władze Pińczowa rewitalizacją Wzgórza Zamkowego.
Dziś po zamku pozostały jedynie fragmenty fundamentów. Gmina Pińczów, aby zrewitalizować wzgórze obecnie zadrzewione i zaniedbane chce skorzystać z unijnych pieniędzy. Wstępny projekt, został pozytywnie zaopiniowany i skierowany do Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Ważnym elementem projektu jest rekonstrukcja zachowanych na wzgórzu fundamentów i odsłonięcie piwnic zamkowych oraz udostępnienie ich dla zwiedzających. Zostanie także wykonany taras widokowy, na którym będą zamontowane specjalne lunety przez, które będzie można podziwiać Pałac Wielopolskich, basztę ogrodową oraz panoramę Pińczowa. Na podzamczu zostanie wybudowana trasa turystyczna, która przebiegać będzie przez park miniatur. Projekt zakłada także odbudowę jednej z wież. Z kolei u podnóża zamkowego powstanie parking. Trasa turystyczna ma prowadzić malowniczym traktem wśród zieleni, w stronę góry św. Anny, potem do kamieniołomu pińczowskiego a zakończy się przy lapidarium na starym cmentarzu. Cała zostanie oświetlona. W planach jest również utworzenie amfiteatru.
– Gdyby udało się ten cały teren uporządkować, byłaby to jedna z ciekawszych atrakcji turystycznych nie tylko Ponidzia, ale i całego województwa świętokrzyskiego. Pomysł jest świetny, oby doczekał się realizacji – dodaje Justyna Dziadek.
Gmina Pińczów dysponuje koncepcją architektoniczną i zgodą konserwatora zabytków na prace rewitalizacyjne. Częścią inwestycji będą przeprowadzone w tym miejscu badania archeologiczne.
Szacunkowa wartość projektu to 16 mln zł. W sprzedaży jest 180 tys. sztuk. Koszt jednej to 3,60 zł.
Zespół Zamkowy w Pińczowie, w XV w. był najwspanialszą siedzibą możnowładczą w Małopolsce. Charakteryzował się wyjątkową architekturą, jego przebudowę prowadził Santi Gucci, architekt i nadworny rzeźbiarz Anny Jagiellonki oraz Stefana Batorego. Zamek w Pińczowie przestał istnieć pod koniec XVIII w.
Wydając serię „Utracone skarby kultury” Poczta Polska S.A. chce pokazać na znaczkach dzieła związane z dziedzictwem kulturowym i historycznym Polski, wpisując się jednocześnie w promocję planowanych prac rewitalizacyjnych najbardziej cennych obiektów pod względem dziedzictwa narodowego obiektów w Polsce.